Sociální sítě a poruchy příjmu potravy

Prakticky všichni jsme vystavování idealizovaným mediálním obrazům, což na nás může mít vliv. Je prokázáno, že negativními vnímání vlastního těla a srovnávání se s dokonalými postavami prezentovanými v médiích, může vést k poruchám příjmu potravy. Kritické období nastává v pubertě a to především u dívek. V tomto období se totiž tělo nejvíce vyvíjí a objevují se ženské zaoblené tvary. Právě ženy, které dosahují reprodukčního potenciálu jsou nejnáchylnější k psychickým onemocněním.

Na co si dát pozor?

Častá úprava a retušování vlastních fotografií před publikováním na sociální sítě, je spojena s nezdravými stravovacími návyky, které mohou být předzvěstí klinických poruch příjmu potravy uvedených v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch.

Dalším výrazným faktorem je neustálá tvorba selfies, která poukazují na nadměrné sebepozorování. S tím souvisí také focení sebe sama, kde je velká část těla odhalena. Přibližně třetina fotek na Instagramu, nafocených a nahraných mladými ženami, je v sexualizované póze.

Nejdůležitější roli hraje obsah, který uživatelé konzumují. Například čas strávený na Facebooku a Instagramu, převážně prohlížením atraktivních fotografií přátel, může vést ke srovnání vzhledu a může tak mít dopad na nespokojenost s vlastním tělem. To může zapříčinit také sledování obsahu s tématem fit inspirace. Na onemocnění poruchami příjmu potravy ukazuje také obsah, který postižení vyhledávají. Pokud se snaží zhubnout, používají internet rizikovým způsobem, kdy vyhledávají návody jak hubnout, používají BMI kalkulačky a debatují o tom, jak být hubení.

Co dělat, když pozorujete u dítěte problém?

Ačkoliv pozorujete, že se dítě chová některým z nevhodných způsobů zmíněných výše, diagnóza a léčba poruch příjmu potravy patří do rukou lékaře. Poruchy příjmu potravy jsou závažným onemocněním, není radno je podceňovat, samy neodezní. Pokud máte podezření, konzultujte to s odborníkem. Informace vám poskytne lékař nebo specializovaná poradna.

Komunikujte s dítětem bez výčitek a bez přehánění. Mluvte s ním, o tom co cítíte a vnímáte, dejte mu najevo, že vám dělá starosti. Dejte mu prostor promluvit o svých pocitech, ale netlačte na něj. Je důležité dát dítěti najevo, že mu nabízíte pomoc. Zajděte s ním k lékaři nebo do odborné poradny.

Autor: Karolína Foitlová - specialistka na digitální marketing a absolventka magisterského oboru UK: Studia nových médií

Víc se dozvíte v podcastu Linky bezpečí s Mgr. Kristýnou Wohlinovou, psycholožkou pracující v denním stacionáři poruch příjmu potravy 1. LF UK a VFN v Praze. 

Kde je tenká linka mezi péči o stravování, sebe a mezi poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání)? Tichým urychlovačem poruch je internet a sociální sítě. Víme, že děti neumí racionálně vyhodnotit realitu, předkládané vzory a ideály. Jaký vliv na vznik poruch má "tvrdost" výchovy? Dosáhne perfekcionista někdy svého cíle? Jak nároky na sebe snížit a jaká je v tomto role rodičů? Díl volně navazuje starší "Poruchy příjmu potravy - vznik onemocnění a co mohou dělat rodiče".


Zdroj: Linka Bezpečí | Linka bezpečí (linkabezpeci.cz)

Vzdělávací podklady tématu ke stažení