Webcam Trolling

Webcam Trolling je druh podvodu, při němž útočník používá k oklamání oběti podvržený videozáznam, který oběť považuje za reálný obraz z webkamery. Jedná se zpravidla o videosmyčku, která zachycuje reálnou dívku či chlapce při chatování.

K připojení falešného záznamu do videochatu je potřeba mít speciální aplikaci, která simuluje virtuální kameru a umožňuje do ní nahrávat videozáznamy. Tuto virtuální kameru lze propojit s webovými videochaty nebo instant messengery, s podvrženými videi se můžeme setkat např. na Facebooku či Skype.

Cílem pachatele je vylákat z oběti co nejvíce osobních a citlivých údajů - např. ji donutit, aby se před webkamerou svlékla, případně plnila jeho příkazy. Pachatel si po celou dobu videohovoru nahrává záznam oběti, který pak může dále zneužít, např. pro vydírání oběti, vyhrožování, kyberšikanu, stalking apod. Webcam trolling řadíme mezi techniky tzv. sociálního inženýrství (sociotechniky).

Jak lze webcam trolling odhalit?

  1. Osobu, se kterou vedete videochat, požádejte, aby ihned udělala nějakou konkrétní věc (např. aby vám na papír napsala své jméno a dnešní datum).
  2. Nespoléhejte jen na ověření totožnosti, které vám sám nabídne váš protějšek z videochatu (např. vám bude chtít svou identitu potvrdit tím, že se na chvíli postaví). Útočník může pouze využít své znalosti podvrženého videozáznamu (ví, že se osoba na připraveném záznamu v určitý moment skutečně postavila).
  3. V podvržených videozáznamech chybí zvuk, což útočník většinou omlouvá tím, že mikrofon nemá, anebo jej nemůže či neumí pustit. Útočník si s obětí nechce povídat, nechce, aby oběť slyšela jeho hlas.


Zdroj: E-bezpečí

Vzdělávací podklady tématu ke stažení