Prevence a dostatek informací je základ. Děti by měly vědět, co šikana je a jak se chovat, pokud se s šikanou setkají i jako nezúčastnění pozorovatelé. Měly by vědět, že rychlá pomoc může oběti šikany pomoct a zabránit nejhoršímu.
Poprosit o radu dospělého není žalování. Je to správné. Ve škole by se měly co nejdřív obrátit na učitele nebo výchovného poradce. Šikanu mimo školu by měly řešit s rodiči nebo o ní říct aspoň staršímu sourozenci.
Šikanující chtějí vyvolat reakci a touží po potvrzení vlastní důležitosti a nadřazenosti. Čím víc se jim šikanovaná oběť brání a čím víc je v té obraně sama, tím spíš bude šikana pokračovat. Řada vznikajících šikan zmizí pro nezájem dalších se jich účastnit i pro nedostačující reakci oběti.
Útočník získá přístup k cizímu účtu a pod jménem jeho majitele rozesílá nevhodné zprávy nebo jiné materiály. Snaží se tím dostat majitele účtu do problémů, ohrozit ho nebo poškodit jeho pověst a vztahy. Navíc informace, které z účtu získá, může dál zneužít.
PŘÍBĚH: Tereza tajně pozorovala Kláru, když se přihlašovala do svého e-mailu. Viděla její heslo a pak se přihlásila na Klářin účet a začala z něj posílat hrubé zprávy jejím známým. Kláře dalo velkou práci vysvětlit známým, že zprávy nepsala ona.
I když je šikana hodně stresující, je potřeba snažit se zachovat klid a své protiakce dobře promýšlet. Tady je pár kroků, které byste rozhodně měli podniknout.
Sdílení intimních fotek a důvěrných informací je VŽDYCKY riziko. Dotyčný je může použít proti vám. Nejčastěji k vydírání nebo k pomstě.
PŘÍBĚH: Jana se rozešla s Honzou. V době, kdy spolu chodili, poslala mu na mobil svou intimní fotku. Po rozchodu se Honza chtěl Janě pomstít a fotku zveřejnil na internetu.