6 tipů, jak nenaletět dezinformacím a hoaxům

​​​​​Ověřujte si informace z internetu, a vlastně informace z jakéhokoliv zdroje. V on-line prostředí to platí hlavně u komentářů, článků, videí a fotek.

Dávejte si pozor na manipulace obrazem. Není obrázek zasazený do jiného kontextu? Není upravený nebo oříznutý? S ověřením vám pomůže například aplikace Google Lens nebo InVID & WeVerify, rozšíření, která si můžete přidat do internetového prohlížeče.

Naučte se rozlišovat mezi důvěryhodnými a nedůvěryhodnými zdroji, to znamená poznat dezinformační weby od seriózních médií regulovaných etickými kodexy a zákonem. Pokud si nejste jistí, dohledejte si zprávu na internetu. Pokud o události píšou i jiná média, která znáte, je nejspíš pravdivá. Pokud se jedná o dezinformaci, je šance, že na to už někdo upozornil. Odhalováním falešných zpráv se zabývají například Čeští Elfové, weby Hoax.cz nebo Manipulátoři.cz.

Nesdílejte a nelajkujte posty a články bez rozmyslu. Hoaxy, dezinformace a manipulace se typicky snaží cílit na lidské emoce, tak aby je čtenáři bez většího přemýšlení sdíleli dál. Před každým sdílením si řekněte: „Proč chci tuhle informaci dát dál? Je přínosná nebo jen působí na mé emoce?“

Pokud na dezinformace nebo hoaxy narazíte, upozorněte na ně v komentáři. Zároveň příspěvek nahlaste jako škodlivý obsah. Většina aplikací a sociálních sítí tuhle funkci má.

Nevěřte všemu, co říkají nebo sdílejí vaši přátelé a známí. I oni se museli k informaci nějak dostat a nikdy nevíte, jak moc si její pravdivost a zdroj ověřili. Ruku na srdce, ověřujete si vy pravdivost každé informace?

Používejte kritické myšlení. Vždycky se ptejte – „Je tohle opravdu MOŽNÉ?“

Vzdělávací podklady tématu ke stažení