Euromýty. Už jste o nich slyšeli?

Veškeré – často si protiřečící – mýty týkající se Evropské unie (EU) označujeme jako euromýty. Jejich cílem je EU očernit, a proto mají často negativní ladění. Jejich vzniku nahrává složitý mechanismus fungování unie v kombinaci s nedostatečnými informacemi o dění v EU na straně členských států a občanů. Proto, když se objeví další „EU chce něco zakázat“, mají obyčejní lidé tendenci brát to jako hotovou věc, aniž by se snažili informaci ověřit.

EU chce zakázat písmeno Ř

Evropská unie se rozhodla, že zakáže písmeno Ř. Nikdo v Evropě kromě nás ho totiž nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. Pro zákaz se vyslovila i Evropská lingvistická rada. Tuto dezinformaci šířil i český senátor Jaroslav Doubrava.

Proč to není pravda: Evropská lingvistická rada neexistuje. Samotná zpráva pocházela ze satirického webu pravdive-zpravy.cz. V článku je citovaný jazykovědec František Měch. Jedná se o smyšlenou postavu, kterou web využívá jako jakéhosi maskota a odborníka na všechno. Jednou je z něj návrhář a fashion designer, podruhé politický analytik, jindy zas zástupce Českého svazu ledního hokeje ve vedení IIHF, anebo třeba dopravní expert.

EU zakázala křivé banány

Evropská unie podle mýtu podporuje plýtvání tím, že zakázala prodej křivých okurek a banánů. Tím samozřejmě rozzlobila velkou část populace.

Proč to není pravda: K zákazu prodeje křivých banánů a okurek nedošlo. Je pravda, že vznikla evropská regulace o jakosti těchto potravin, jejím cílem ale byla zejména kritéria pro jednotlivé jakostní kategorie banánů a okurek. Ke zrušení samotného nařízení o okurkách došlo už v  roce 2008 a v letech 2011 a 2013 doznalo zjednodušení i nařízení o banánech.

EU zakázala vyrábět pomazánkové máslo

Českou společnost v roce 2012 silně naštvaly zprávy v médiích, které upozorňovaly na zákaz výroby pomazánkového másla.

Proč to není pravda: V obchodech si pomazánkové máslo můžete dál koupit. Cílem společných evropských předpisů bylo používání nezavádějících názvů u potravin. V případě pomazánkového másla byl problém v tom, že obsahuje jen něco málo přes 30 % mléčného tuku. Pro označení výrobku za máslo je ale třeba, výrobek obsahoval aspoň 80 % mléčného tuku. Proto došlo ke změně názvu výrobku, samotný prodej ani výrobu ale nikdo nezakázal.

Tuzemák, kadeřnice a koblihy

Další vyvrácené euromýty se týkají třeba zákazu tuzemáku, zákazu podpatků pro kadeřnice nebo třeba povinnosti balit koblihy do plastových sáčků. O euromýtech se můžete víc dovědět třeba na webu Evropské komise, která je uvádí na pravou míru. Přehled euromýtů zpracovali i v redakci Aktuálně.cz.

Vzdělávací podklady tématu ke stažení