Podvodné a ukradené účty nejsou na internetu novinkou. Využívají se k šikaně nic netušících uživatelů sociálních sítí a vlastníků e-mailů, k vydírání a sledování nebo dokonce okrádání přes m-platby. Zlodějské nájezdy se vracejí ve vlnách. Možná si ještě pamatujete tu, která český Facebook zaplavila na podzim roku 2019.
Princip je jednoduchý – útočník ukradne cizí profil na Facebooku a Messengeru nebo si udělá jejich kopii. Pak osloví přátele dotyčného s falešným alibi a historkou, proč potřebuje použít jejich telefon a nechat si přeposlat kód, heslo nebo jiné údaje.
Jakmile dokáže z oběti vymámit přístup k telefonnímu kreditu, paušálu nebo platební kartě, využije toho k online nákupům. A tím drancování zdaleka nekončí. Zároveň často ukradne i skutečný původní účet oběti a s jeho pomocí dál okrádá její přátele.
Nepříjemná pravda: kdokoliv může na Facebooku (i jinde) vytvořit nový účet s vaším jménem a vaší profilovou fotografií. V obou případech jde o volně dostupné informace, jejichž zneužití nejde zabránit.
Co je potřeba udělat: skryjte si na Facebooku seznam přátel. V ideálním případě by neměl být viditelný ani pro vaše přátele, natož pro někoho cizího. Právě viditelnost seznamu přátel útočníci využívají. Vytvoří kopii vašeho účtu a pak všechny vaše přátele obešlou historkou typu „Facebook mi zablokoval účet“ nebo „Nemůžu se na něj dostat, mám nový...“.
6 tipů, jak se bránit podvodným účtům
Zdroj: E-Bezpečí