Tip: Přehled novinek pro školy v MS Teams

Přinášíme přehled nově přidaných vychytávek, které přijdou vhod učitelům i žákům. 

1. Video stream pro 49 účastníků - možná jen pro někoho připomenutí již avizované novinky, ve které na vás během srpna čeká možnost zobrazit si až 49 účastníků videohovoru, takže uvidíte opravdu celou svou třídu. Dostupné během srpna.

2. Společný režim - vidět najednou 49 obdélníčků je skvělé, ale ještě lepší je se vidět společně v jedné místnosti a když se bavíme o školách, tak ideálně v lavicích. Společný režim využívá pokročilé možnosti videokamer a přesune obraz z kamery žáků a umístí ho do virtuální třídy. Tato funkce bude dostupná během srpna.

3. Dynamický režim – v MS Teams je zatím možné jen vidět buď obrazovky/prezentace účastníků nebo jednotlivé obrazy z kamer. Díky dynamickému zobrazení si budete moct zvolit takové, které vám vyhovuje nejvíce. Chcete vidět prezentaci i účastníky? Není problém. Chcete vidět méně účastníků, ale na větší části obrazovky? Jak si přejete. Dostupné během srpna.

4. Pokročilé možnosti docházky - již několik týdnů máte možnost si stáhnout v rámci online hodiny docházku žáků a studentů. Nově bude možné si tuto docházku stáhnout i po skončení online hodiny. Nově také uvidíte, kolik času celkově na hodině účastník strávil. Zatím je vidět pouze čas připojení a odpojení a pokud jich je během hodiny více, není úplně snadné a rychlé to snadno spočítat. Dostupné během září.

5. Vylepšené možnosti online tabule Whiteboard - v rámci online schůzek máte možnost využít i tabuli Whiteboard. Ta nyní dostává další nové funkce jako jsou nalepovací štítky, práce s textem a bude možné nastavit, zda účastníci mají možnost do tabule rovnou kreslit nebo nikoliv. Dostupné nyní.

6. Více připojených žáků - během léta dojde k navýšení maximálního počtu žáků z 250 na 300. To možná není tak velký nárůst, jaký jste čekali. Tak teď se držte - od konce roku 2020 bude možné připojit na schůzku až 1000 účastníků. A pokud by vám i to bylo málo, v rámci „Živé události“ pak bude možné připojit až 20 000 účastníků najednou.

7. Ztlumení žáků? Nikdy nebo navždy - učitelé již dnes mají možnost ztlumit najednou všechny žáky ve třídě, ale ti mají možnost si mikrofon opět zapnout. Ať již naschvál nebo omylem, z pohledu online hodiny to není úplně ideální. Proto nově bude možné žáky ztlumit "natvrdo" bez možnosti jejich vlastního zapnutí mikrofonu. Dostupné počátkem září.

8. Smazání příspěvků napříč kanály - pokud se vám stane, že nějaký student napíše (opět ať již omylem nebo schválně) nevhodný příspěvek ve více kanálech, vlastník kanálu má možnost všechny tyto příspěvky smazat najednou. Dostupné nyní.

9. Zobrazení zadání napříč týmy - jako učitelé budete mít možnost (staronově) si po klepnutí na kartu Zadání v levé části menu aplikace Teams zobrazit najednou všechny vaše zadání napříč týmy bez nutnosti otevírání nejprve jednotlivých týmů. Dostupné během srpna.

10. Anonymní hodnocení - chcete radši hodnotit práce žáků bez jejich jmen v anonymní režimu? Tak přesně to dělá tato nová funkce. Odebere jména žáků i jejich avatary a vy tak docílíte objektivního hodnocení. Dostupné během srpna.

11. Hromadná nastavení hodnocení – nyní musíte při vytváření zadání stále nastavovat výchozí čas pro splnění, zda jej mají dostat i nově příchozí studenti do týmu nebo zda se má informace o vytvořeném zadání publikovat i do kanálu „Příspěvky“. Nově bude možné toto nastavit hromadně pro všechny budoucí vytvořená zadání. Dostupné během srpna.

12. Vylepšená zadání ještě jednou - přidáváte do zadání často nějaké přílohy? Tak to se vám určitě bude hodit, že nově jich můžete přidat více jak 10. Tyto přílohy mohou mít až 500 MB. Dostupné během srpna.

13. Složka „Výukové materiály“ i na Androidu - k tomuto asi není potřeba nic víc dodávat. Již dostupné.

14. Breakout rooms - možnost rozdělení třídy do skupinek je mezi učiteli velice oblíbená i při běžné výuce. Není se tak čemu divit, že se na ní pracuje i v MS Teams. Dostupné během října.

Průběžně se chystá ještě spousta dalších novinek. A nezapomeňte, že Teamsy zdaleka nejsou nástrojem pouze pro online výuku a distanční vzdělávání, ale využijete je i během standardních vyučovacích hodin.

Vzdělávací podklady tématu ke stažení