Vliv technologií na lidské zdraví je bohužel velmi nenápadný a plíživý. Některé změny jsou už ale vědci dobře popsané.
Modré světlo
Nepodceňujte vliv digitálních technologií na zdraví dospělých ani dětí. Modré světlo vyzařované displeji může způsobovat poruchy spánku, ohrožuje zrak a zrychluje i stárnutí pokožky. Zkuste děti motivovat k tomu, aby aspoň hodinu před spaním veškerou techniku (mobil, tablet, počítač) vypínaly. Třeba společným povídáním.
Nedostatek pohybu
Vysedávání u počítače nebo mobilu zákonitě znamená málo pohybu. Následky zpravidla nebývají znatelné hned a ve chvíli, kdy nám začnou komplikovat život, je už jejich řešení často zdlouhavé a bolestivé. Proto je tak důležitá prevence. Správné sezení je základ. Kromě toho je ale potřeba myslet i na pravidelné přestávky. Anebo rovnou vypnout počítač a najít si čas na jakýkoliv druh pohybu (chůze, běh, cvičení atd.).
Schopnost komunikovat
Přestože názory na negativní vliv chatování na vyjadřovací schopnosti se různí, lze předpokládat, že dlouhodobá on-line komunikace plná emotikonů a obrázků nám slovní zásobu asi moc nevylepší. Chatovací aplikace nahrazující setkávání naživo mají navíc údajně dopad i na snižující se schopnost dospívajících mezi sebou komunikovat a seznamovat se.
Jak jsme srostli s technologiemi, začali jsme objevovat nemoci, o kterých se našim předkům ani nezdálo.
Esemeskový krk a tabletové rameno
Onemocnění páteře způsobená dlouhým předklonem hlavy a hrbením se při používání mobilu, tabletu nebo notebooku.
Syndrom falešného zvonění
Spíš kuriózní než nebezpečný. Mozek je tak navyklý na zvonění a vibrace telefonu, že je slyší a cítí, i když nikdo nevolá ani nepíše.
Myšitida
Zánět ruky způsobený častým používáním počítačové myši. Odtud ten název. Onemocnění nijak zvláštní, zato opravdu bolestivé.