Logo chytré školy

Dezinformační kampaň ovládla sociální sítě. Ověřte si příspěvek předtím, než ho sdílíte

Dezinformace a hoaxy stejně jako seriózní novinařina vychází z nejdůležitějších událostí doby. Fake news využívají aktuálních témat k šíření někdy neúplných, zkreslujících i poplašných informací. V posledních dvou letech se uživatelé internetu setkali s hoaxy deformující koronavirovou situaci. A nyní přišlo na řadu nové téma – Ukrajina.
Dezinformační kampaň ovládla sociální sítě. Ověřte si příspěvek předtím, než ho sdílíte

Sociální sítě, zpravodajské portály ale i dezinformační weby informují své čtenáře o aktuálním dění na východě. „Jestli konflikt reálně vypukne, bude ho provázet masivní dezinformační kampaň, která bude pravděpodobně nesrovnatelná s tím, co jsme tady viděli doposud,“ řekl pro server irozhlas.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Dominik Presl.  

Například portál idnes.cz již zveřejnil výčet falešných videí kolujících internetem. Na platformě Twitter bylo hojně sledované video ruských bombardérů, které podle autora příspěvku bylo natočeno na Ukrajině. Pravdou však je, že na videu je zachycena ruská letecká přehlídka z roku 2020. Další video ukazuje mohutný výbuch, údajně na Ukrajině. Video ale zachycuje explozi dusičnanu amonného v bejrútském přístavu také z roku 2020. 

 

Na navýšení výskytu hoaxů a zmanipulovaných informací také upozornila ve svém příspěvku Policie ČR. Ta vybízí k opatrnosti při šíření zpráv, které se zabývají konfliktem na východě. Přestože se některé fotografie, videa či informace mohou zdát na první dojem pravdivé, nemusí tomu tak být.  

Vždy je dobré si informace ověřit z více zdrojů. Sdílením dezinformací a fake news totiž můžete přispět k šíření paniky. V záplavě zpráv na internetu je někdy složité se vyznat a posoudit, jaké informace jsou pravdivé, polopravdivé či zcela lživé. S tématem hoaxů, fake news a dezinformací vám pomůže knihovna témat O2 Chytré školy. Své znalosti si pak můžete ověřit v kvízu Ověřte, nevěřte.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice