Bulvár versus seriózní tiskovina: ZŠ Ostrava-Poruba poukazuje na téma fake news ve studentském magazínu
Třesk! Tak zní název „spolehlivého časopisu“, který vytvořili žáci a pedagogové na půdě základní školy Ostrava – Poruba. Díky grantu O2 Chytrá škola se tak v rámci mediální výuky mohli vžít do role novináře, redaktora nebo třeba grafika pro školní magazín. Zároveň také poukázali na nebezpečí šíření dezinformací.Školní románky, podivné experimenty na žácích, vyvinutí zázračného krému na úspěchy nebo výskyt obřích žiraf v Rakousku– nejen tím, ale několika dalšími zajímavostmi je naplněný magazín základní školy v Ostravě. Žáci čtvrtých až devátých tříd společně s učiteli dali hlavy dohromady a vytvořili „seriózní“ edici časopisu Třesk! plného smyšlených článků, informací a obrázků. Cílem bylo, vedle nahlédnutí do redakčního řízení, také poukázat na jednoduchost šíření fake news.
„Ministerstvo školství v rámci omezení rozpočtu zapojí do chodu školy žáky“
Tak zní jeden z mnoha titulků, který má za cíl nalákat čtenáře časopisu Třesk! Přestože se na titulní straně píše „100 % pravdivě“ měli bychom vždy být i v podobných případech na pozoru. Žáci ze základní školy ale odvedli pořádný kus práce. Magazín splňuje to, co se z jeho podstaty očekává. Najdete v něm vše od chytlavých titulků přes jejich vysvětlení v článcích až po možnosti inzerce a seznamky pro nezadané.
Mediální vzdělání díky O2 Chytré škole
Základní školy můžou každoročně získat díky grantovému programu O2 Chytrá škola až 100 000 korun na vzdělávání v digitální bezpečnosti, a otevřít tak témata online bezpečí, práce s technologiemi a mediální či počítačové gramotnosti. A to jak se svými žáky, tak i s pedagogy nebo rodiči. V rámci těchto projektů často vznikají zajímavé výstupy, mezi které patří například právě časopis Třesk! Prohlédnout si další můžete na webu O2 Chytré školy.
Chcete prohlubovat své znalosti v oblasti médií, aniž byste byli součástí grantového programu? Nahlédněte do vzdělávacího portálu a můžete si zdarma přečíst nebo využít ve výuce 6 tipů, jak nenaletět dezinformacím a hoaxům nebo třeba jak na netu poznat zmanipulované fotky.
Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola