Logo chytré školy

Bulvár versus seriózní tiskovina: ZŠ Ostrava-Poruba poukazuje na téma fake news ve studentském magazínu

Třesk! Tak zní název „spolehlivého časopisu“, který vytvořili žáci a pedagogové na půdě základní školy Ostrava – Poruba. Díky grantu O2 Chytrá škola se tak v rámci mediální výuky mohli vžít do role novináře, redaktora nebo třeba grafika pro školní magazín. Zároveň také poukázali na nebezpečí šíření dezinformací.
Bulvár versus seriózní tiskovina: ZŠ Ostrava-Poruba poukazuje na téma fake news ve studentském magazínu

Školní románky, podivné experimenty na žácích, vyvinutí zázračného krému na úspěchy nebo výskyt obřích žiraf v Rakousku– nejen tím, ale několika dalšími zajímavostmi je naplněný magazín základní školy v Ostravě. Žáci čtvrtých až devátých tříd společně s učiteli dali hlavy dohromady a vytvořili „seriózní“ edici časopisu Třesk! plného smyšlených článků, informací a obrázků. Cílem bylo, vedle nahlédnutí do redakčního řízení, také poukázat na jednoduchost šíření fake news

„Ministerstvo školství v rámci omezení rozpočtu zapojí do chodu školy žáky“ 

Tak zní jeden z mnoha titulků, který má za cíl nalákat čtenáře časopisu Třesk! Přestože se na titulní straně píše „100 % pravdivě“ měli bychom vždy být i v podobných případech na pozoru. Žáci ze základní školy ale odvedli pořádný kus práce. Magazín splňuje to, co se z jeho podstaty očekává. Najdete v něm vše od chytlavých titulků přes jejich vysvětlení v článcích až po možnosti inzerce a seznamky pro nezadané. 

Mediální vzdělání díky O2 Chytré škole 

Základní školy můžou každoročně získat díky grantovému programu O2 Chytrá škola100 000 korun na vzdělávání v digitální bezpečnosti, a otevřít tak témata online bezpečí, práce s technologiemi a mediální či počítačové gramotnosti. A to jak se svými žáky, tak i s pedagogy nebo rodiči. V rámci těchto projektů často vznikají zajímavé výstupy, mezi které patří například právě časopis Třesk! Prohlédnout si další můžete na webu O2 Chytré školy. 

Chcete prohlubovat své znalosti v oblasti médií, aniž byste byli součástí grantového programu? Nahlédněte do vzdělávacího portálu a můžete si zdarma přečíst nebo využít ve výuce 6 tipů, jak nenaletět dezinformacím a hoaxům nebo třeba jak na netu poznat zmanipulované fotky.  

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice