Důvěřujte, ale prověřujte: s nástrojem Verifee snadno odhalíte manipulace a dezinformace na internetu
Přemýšlíte někdy nad tím, jestli jsou informace, které na internetu čerpáte, vůbec pravdivé? Jedná se opravdu o důvěryhodný zdroj? Na tyto otázky vám odpoví nový pomocník Verifee. Je to online nástroj, který zdarma jednoduše ověří, jestli aktuálně čtené zprávě můžete důvěřovat nebo si ji raději máte ověřit z jiného zdroje.Je snadné naletět
Mediální gramotnost je v dnešní době zásadní pro všechny, kteří se pohybují v online prostředí. Ne všechno, co se píše na internetu, je totiž pravda a někdy je ohýbání reality záměrné. Alespoň jednomu dezinformačnímu zdroji věří skoro 30 % lidí, přibližně 78 % lidí v České republice se pak pravidelně setkává s informacemi, u kterých má podezření, že jde o manipulaci.
„Takováto data spolu s tím, že se poplašné a lživé informace v on-line prostředí šíří 6krát rychleji než běžné zprávy a jakákoli velká událost nebo situace doma i ve světě je pro ně živnou půdou, nás motivovala k tomu, vytvořit nástroj, který bude fungovat jako antivirus proti dezinformacím a pomůže uživatelům při brouzdání po internetu,“ přibližuje Filip Trhlík z Verifee.
Verifee odhalí dezinformace
Aplikace Verifee je nástroj, který pohání umělá inteligence (AI). Hledá problematické a manipulativní prvky v každém článku. Autoři projektu Verifee jsou mladí studenti Filip Trhlík, Michal Bravanský a Matyáš Boháček, kteří se společně pod tíhou covidové doby plné šířících se dezinformací společně pustili do jeho vývoje.
Verifee se učí trénováním na velkém množství článků z různorodých českých webů. „Model informace spojí, vyhodnotí a čtenáři pak ukáže jednoduše pochopitelné skóre důvěryhodnosti od 0 do 100 společně s transparentním vysvětlením, proč bylo toto skóre uděleno. Čím nižší skóre, tím je článek pravděpodobně manipulativnější a chce klamat čtenáře,“ popisuje za Verifee Michal Bravanský. Na základě skóre je pak přidělena každému článku kategorie, aby bylo na první pohled jasné, jestli lze článku důvěřovat nebo ne.
Nástroj Verifee je ke stažení zdarma na webových stránkách verifee.ai. Můžete si ho nainstalovat v podobě drobného rozšíření do svého internetového prohlížeče v počítači, například do Google Chrome nebo Microsoft Edge. Ihned po stažení ho můžete využívat a odhalovat tak podvodné zprávy. Na rozšíření do prohlížeče Safari a mobilních telefonů se už také pracuje.
Pokud se chcete vyznat v internetovém světe, ve kterém stále častěji můžete narazit na lživé nebo zavádějící informace, stáhněte sobě a třeba i svým dětem nebo rodičům tuto aplikaci. Můžete pak být v klidu, že už jen tak na něco nenaletíte.
A pracovat s ním mohou i pedagogové ve výuce. V rámci O2 Chytré školy jsme totiž vytvořili metodiku pro učitele, jak s aplikací pracovat. Pro veřejnost jsou na tomto portálu k dispozici také další vzdělávací materiály, které pomohou pochopit téma dezinformací, jak vznikají a jak se proti nim bránit, i když zrovna nemáte Verifee po ruce.
Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz