Vyhazují Ukrajinci darované jídlo? Ověřujte, předejdete tak mýtům a hoaxům
Kamarád známého ubytoval ukrajinskou rodinu, která mu ukradla televizi i s křeslem. Věříte tomu? Uživatelé internetu si již pomalu začínají zvykat, že v online světě nemůžou věřit všemu. Ověřování faktů se však týká i reálného světa. Dříve, než začnete šířit jakékoliv dezinformace, ověřte si původ zpráv. Někdy i neúplné informace mohu mít negativní dopady na lidské životy.Válka na Ukrajině nejvíce postihla tamní obyvatelstvo, které kvůli konfliktu muselo opustit své domovy. Celé rodiny někdy jen s igelitovými taškami a batohy se vydaly na západ, kde hledají bezpečí. Velký příliv uprchlíků však v některých lidech vyvolal nedůvěru, strach i směsici emocí a pocitů.
Po sociálních sítích i rozhovorech mezi známými se začali šířit milné, neúplné a někdy i lživé informace. Příkladem může být sdílený příspěvek, který měl údajně ukazovat, že uprchlíci z Ukrajiny odmítají a vyhazují jídlo do pražských kontejnerů.
Příspěvek vyvrátili například pražští hasiči, kteří zajišťují provoz pražského asistenčního centra pro uprchlíky v Kongresovém centru. Jak serveru irozhlas.cz potvrdil jejich mluvčí Martin Kavka, příspěvky obviňující uprchlíky z plýtvání jídlem jsou smyšlené. Totéž potvrdil i místopředseda vlády Vít Rakušan.
(Zdroj: Katka Kosmatová, @staypilgrim)
V komentářích na sociálních sítích i v běžných rozhovorech také koluje „pravdivá“ historka, že rodina Ukrajinců vykradla byty, které jim kamarád nějakého známého poskytnul. V podobné situaci je lepší projevit určitou dávku skepse a předané informace si ověřit, než je budete předávat dál. Tímto způsobem totiž mohou vznikat mýty, které se snaží vyvrátit prostřednictvím ilustrací Katka Kosmatová, na sociálních sítích vystupující pod profilem @staypilgrim.
(Zdroj: Katka Kosmatová, @staypilgrim)
Jak dětem vysvětlit, že některé věci na internetu si mohou vzájemně odporovat? Rádi byste s těmi nejmladšími otevřeli téma konfliktu na Ukrajině, ale nevíte, jak jim to vysvětlit? A jak by se děti měly chovat ke kamarádům z Ruska a Ukrajiny? Na všechny tyto otázky můžete přijít společně s dětmi na Rádiu Junior, které se tomuto tématu také věnuje.
Dříve, než budete předávat mýty o Ukrajincích přijíždějících do Česka, si vždy informace ověřte. Fake news se totiž mnohdy šíří rychleji než ověřené zpravodajství. Více o dezinformacích a hoaxech se dozvíte na stránkách O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz