TikTok War: děti na sociálních sítích sledují válku na Ukrajině
První TikToková válka. Pod tímto názvem by se podle zahraničních médií mohl zapsat konflikt na Ukrajině do historie. Na sociální síti, která je plná krátkých videí, se hromadně začala objevovat videa z bojů na východě. A nejsou vždy pravdivá. Mnoho sdílených příspěvků, které mají desítky milionů zhlédnutí, jsou zavádějící či zcela nepravdivá. Nesledují vaše děti válku v přímém přenosu?Oblíbená platforma TikTok, která je populární především mezi dětmi, čelí v posledních dnech návalu dezinformací a hoaxů. Podle agentury AP se sociální síť dokonce stala novým nástrojem ruské propagandy. „Mnohem nebezpečnější je ruská schopnost ovlivnit to, čemu lidé na celém světě věří," řekl pro AP Michael Nagata, bývalý ředitel strategického operačního plánování amerického Národního protiteroristického centra.
Děti tak mohou na TikToku vidět nejen skutečné záběry odpalování raket či požárů, ale i zavádějící videa údajně natočená na Ukrajině. Za snímky z aktuálního dění jsou tak například vydávány scény z filmů nebo klipy z počítačových her, uvedl americký veřejnoprávní rozhlas NPR. Je proto důležité rozlišovat mezi upravenými i zmanipulovanými příspěvky a reálnými videi. V první řadě je proto podstatné informace prověřovat z více zdrojů a neuvěřit všemu, co se na internetu objeví.
Sociální platformy však také dovolují vyjádřit svůj názor na stávající situaci na Ukrajině. Například Lisa Peskovová, dcera kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, zveřejnila na svém Instagramu příspěvek, kde stojí „Ne válce“, informoval deník.cz. A mnoho dalších osobností Ruska vyjádřilo na sociálních sítích podporu Ukrajině.
Internet je nyní zkrátka plná videí, fotografií a příspěvků týkajících se konfliktu na východě. Mluvte proto s dětmi o tom, na co na internetu koukají. Jestli neviděly něco děsivého a jestli nemají strach. Jaká videa zkoukly na TikToku a vysvětlete jim, že ne všechno je pravdivé. Na sociálních sítích platí jednoduché pravidlo, ověřuj a prověřuj, poté až důvěřuj.
V současné situaci je více než kdy jindy důležitá vzájemná důvěra a komunikace, protože nikdy nevíte, na co vaše dítě na internetu narazí a s čím se vám svěří. Pokud dítě nechce mluvit o válce přímo s vámi, může zavolat na Linku bezpečí. Nenechte se zmást hoaxy, fake news a dezinformacemi. Více informací o dezinformacích najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz
Zdroj obrázek: https://www.breakinglatest.news/health/kids-and-the-war-on-tiktok-the-story-of-the-fake-russian-invasion-of-sweden/