Logo chytré školy

Děti nám mizí na TikTok. Fenomén dneška skrývá ale řadu nebezpečí

Děti nám mizí na TikTok. Fenomén dneška skrývá ale řadu nebezpečí

Facebook? Ten už u dětí a mladých nefrčí, utíkají někam, kde je rodiče nedostihnou. Do přímých zpráv a příběhů na Instagramu či Snapchatu. A také na TikTok. Ale co to ten TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. vlastně je? A jaká hrozí nebezpečí pro naše děti?

Informace v kostce. TikTok je aplikace na sdílení krátkého patnáctisekundového videa, ve kterém dítě původně předvádělo především své taneční či hudební schopnosti. Postupně se však TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. stal platformou pro sdílení videí z každodenního života. Cokoliv by vás napadlo natočit, to najde své místo v aplikaci. V první polovině roku 2018 se stala nejstahovanější na App Store. Kořeny má v podobně fungující aplikaci s názvem Musica.ly, ale zásadní růst jí přineslo až pohlcení čínskou společností ByteDance. 

V Česku na TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. narazíte u dětí už ve čtvrtých třídách základních škol. Videa jsou velmi často veřejně dostupná a děti, které je natáčí, si žádných rizik nejsou vědomy.

Jejich rodiče ostatně už vůbec ne, ti zpravidla ani netuší, že se například jejich malá princezna vyzývavě předvádí na čínské sociální síti. Potencionálně vystavena chtivým pohledům pedofilů a sexuálních predátorů. Případně, v tom alespoň trochu příznivějším případě, pouze šikaně a nenávistným komentářům ostatních uživatelů.

Věková hranice? Ta se neřeší

Stejně jako Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. či YouTube YouTube je největší a nejznámější internetový server pro sdílení videí. Kromě funkcí jako je nahrávání nebo přehrávání videí, lze platformu využívat i pro živé vysílání. YouTube byl založen v roce 2005 a vlastní jej společnost Google. má i TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. své hvězdy a není překvapivé, že jsou to samy děti školou povinné. Jejich videa jsou dostupná nejenom v aplikaci, ale také volně na webu. Kdokoliv se tedy může dívat a vyhledávat vhodné oběti. Hodně tomu napomáhá i hudba a písně, pomocí kterých se na TikToku děti pouští do vlastních uměleckých výkonů.

Sociální síť je omezena věkově, uživatelům musí být alespoň třináct let, ale stačí si procházet profily a snadno zjistíte, že nikdo věk neřeší. Růst počtu uživatelů se hodí, žádný dohled a řešení problémů od čínského vlastníka nečekejte. Dovolat se pomoci je ještě marnější, než když se o něco takového pokoušíte na Facebooku.

V minulých letech vydala francouzská policie dokonce varování pro rodiče s tím, že jejich děti mohou na TikToku být cílem nevhodných sexuálních návrhů. V roce 2018 se TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. dočkal zákazu v Indonésii a povolen byl až poté, co vedení společnosti přislíbilo posílení týmu řešícího nevhodný obsah.

Novou závislost diriguje robot
Na první pohled se TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. dá brát jako nevinné karaoke, ale v nejnovější podobě je to aplikace, jejíž obsah je zásadně ovlivňován algoritmicky. „Umělá inteligence" určuje, jak nejlépe ovlivnit a udržet uživatele, a jak co nejvíce po internetu rozšířit jejich obsah. Uživatel nemusí nic, žádné sledování, hledání obsahu, prostě stačí spustit aplikaci a dívat se na nikdy nekončící tok krátkých videí. Už dávno ne pouze tanečních či karaoke, najdete tam všechno. Dost často i něco, co byste raději ani neviděli.

Cíl je klasický, udržet uživatele (diváky) co nejdéle u aplikace, vytvořit novou závislost. Bez ohledu na to, jestli bude sám něco tvořit nebo nebude. Nekončící tok krátkých videí je zásadně kontrastní proti délce obvyklé na YouTube. Má navíc kořeny v podobně dlouhých videích v příbězích (Stories) na dalších platformách, Snapchatu či Instagramu. A tam, to už víme, fungují na děti a mládež nebývale dobře.

Zajímavé na tom všem je i to, že Facebook Společnost Facebook v roce 2004 založil Mark Zuckerberg a během dalších let z ní udělal největší a nejznámější sociální síť na světě. Tato platforma umožňuje uživatelům komunikovat se svými přáteli, sdílet fotografie, videa a využívat mnoho různých webových aplikací. Tato síť nabízí i funkce jako např. Marketplace (bazar). Společnost Facebook vlastní i sociální sítě Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. a WhatsApp. Jde tak o silný marketingový nástroj. se TikToku hodně obává, takže v listopadu 2018 se pokusil udělat to, co už mnohokrát. Okopírovat TikTok. O aplikaci Lasso, jak Facebook Společnost Facebook v roce 2004 založil Mark Zuckerberg a během dalších let z ní udělal největší a nejznámější sociální síť na světě. Tato platforma umožňuje uživatelům komunikovat se svými přáteli, sdílet fotografie, videa a využívat mnoho různých webových aplikací. Tato síť nabízí i funkce jako např. Marketplace (bazar). Společnost Facebook vlastní i sociální sítě Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. a WhatsApp. Jde tak o silný marketingový nástroj. kopii pojmenoval, jste ale možná vůbec neslyšeli.

Nastavte soukromí. Jinak je vše veřejné
Chytlavost aplikace je umocněna i tím, že se ihned po stažení aplikace můžete začít dívat. A to i bez založeného účtu. Ten budete potřebovat až v okamžiku, kdy se chcete zapojit, sledovat účty, komentovat, dávat „líbí" a tvořit vlastní obsah. Nově založený účet má v nastavení soukromí prakticky vše nastavené na „veřejné". Logické, pokud uvážíte, že provozovatel potřebuje obsah šiřitelný bez omezení. Problematické, pokud jde o dětské účty, kde dítě vůbec netuší, že jeho videa mohou (a vlivem algoritmu i budou) vidět zcela cizí lidé.

Netuší to ale zpravidla ani rodiče. TikTok si děti do telefonu nainstalují bez nich, zpravidla proto, že ho někdo z jejich spolužáků či kamarádů má. Není zde nikdo, kdo by dětem aplikaci správně (jako neveřejnou) nastavil, navíc v neveřejné podobě je velmi rychle přestane bavit. Užitečné v nastavení TikToku může být i zapnutí "Digital Wellbeing", tady omezení na dvě hodiny užívání denně (ale i to je víc, než je vhodné) a případně i aktivování filtru na nevhodný obsah.

Pokud tedy máte děti, je nejvyšší čas se podívat, zda právě vaše dítko nemá v mobilu TikTok. Pokud ho tam najdete, projděte si, koho sleduje, kdo sleduje jeho, s kým a o čem si píše přímé zprávy, co za videa natáčí. Nenajdete-li nic závadného, buďte rádi. Určitě ale nastavte správně soukromí. Případně zvažte, zda by zrovna tahle aplikace měla být v telefonech dětí, kterým ještě nebylo 16 let.

Text internetového publicisty Daniela Dočekala pro médium Flowee.

zjistěte více na stránce výuka Čepice