Logo chytré školy

Inspirujte se projekty základních škol, které jsme podpořili grantem O2 Chytrá škola

Chcete vést děti, aby se v online prostředí chovaly bezpečně a nevíte jak na to? Inspirujte se jak se s tím popasovaly školy podpořené v minulých ročnících.  

Své projekty zaměřily na vzdělávání v oblasti bezpečí na internetu, mediální a počítačové gramotnosti a na rozvoj využívání moderních technologií ve výuce.

 

 

 

 

Datavengers - rozvoj datové gramotnosti pomocí online hry

Datavengers - staň se datovým hrdinou je online vzdělávací aktivita rozvíjející datovou gramotnost a práci s daty. Základní škola Labyrinth, laboratorní škola zařadila tato témata do revidovaných RVP Informatiky. Hra je vhodná pro žáky 6. - 7. tříd ZŠ.

Žáci se prostřednictvím 6 příběhů, tzv. výzev seznámí se základními statistickými pojmy a procvičí práci s daty. Každý příběh doplňuje kvíz ověřující práci žáků a za úspěšné splnění výzvy získají indicie. Ty použijí k získání titulu Datavenger včetně diplomu a 3D odznaku.

 

Datavengers
Geolokační hra v rámci tématu Technologie ve výuce

Základní škola Dr. E. Beneše z Praha 9 – Čakovice vytvořila s žáky online geolokační hru v aplikaci ActionBound. Konzultace nad přípravou a plánováním hry probíhala ve spolupráci s lektorem externí organizace Slow Tech Institute. Žáci v rámci příprav vymýšleli pro hru texty a obrázky. 

Souběžně také probíhaly další workshopy o geolokačních a únikových hrách. Zástupkyně ředitele s lektorem ze Slow Tech Institute publikovali celkem 16 článků na témata digitální gramotnosti na webech www.dejtemipevnybod.cz a www.digitalnizdravideti.cz.

 

„On mi napsal!“ edukační video na téma sexuálních predátorů

Žáci na ZŠ T. G. Masaryka v Praze 12 se v rámci projektu učili pracovat s multimediálními programy (Photoshop a Windows Movie Maker) a natočili videa týkající se online bezpečnosti. Škola připravila filmový festival s promítáním videí, fotek a plakátů vytvořených žáky. Představujeme video na téma sexuálních predátorů od žákyň této školy.

 

Projekt „Děti a počítačové hry“

Základní škola Ilji Hurníka Opava realizovala spoustu workshopů a besed. Byla to například online beseda pro rodiče na téma „Děti a počítačové hry“ s externím partnerem Replug me. S Fakescape, z. s. natočili videoreportáž o únikové hře zaměřené na mediální gramotnost (primárně rozpoznávání fakenews a důvěryhodných mediálních zdrojů.).

 

 

Příběh kyberšikany - komiks a film

Žáci z ZŠ T. G. Masaryka Milovice natočili krátký animovaný film na téma kyberšikany. Příběh zpracovali i jako komiks.

 

Podívejte se na film

 

Přečtěte si komiks