Nelžete, uklidňujte a naslouchejte. Jak mluvit s dětmi o válce?
Přestože asi všichni rodiče chtějí své děti uchránit před strachem a děsivými tématy, ne vždy tomu lze zabránit. Tak tomu je i v případě konfliktu na Ukrajině. Děti zkrátka cítí, že se něco děje. Slyší, jak se o bojích baví dospělí. Mohou zahlédnout videa ze střetů v televizi nebo na internetu. Jak tedy s dětmi o válce mluvit?Téma válečných konfliktů v každém z nás vyvolá pocit nejistoty. „Záplava informací z války může v dětech vyvolat strach,“ řekl pro denik.cz psycholog Josef Šupík. Úlohou rodiče pak je, aby svým potomkům dodal pocit jistoty. Uklidňoval je i v nejisté době. Dle média odborníci doporučují dětem podávat jednoduché vysvětlení: Ano, existuje nějaký konflikt. Ale my jsme v zemi, která je v tuto chvíli bezpečná.
Dávejte dětem informace úměrné jejich věku, radí Centrum Locika, které vytvořilo infografiku, jak s dětmi mluvit o válce. Všechny konkrétní rady mají společné to, že je třeba se s dítětem o tématu bavit. A naslouchat.
Nelžete jim
Tak zní první rada Centra Lociky. Dětí ví nebo tuší, že se něco děje. Podávejte jim informace, které pro jejich věk považujete za vhodné.
Podmínky pro rozhovor
Přestože je možná pro vás nepříjemné a komplikované mluvit o válce, celá atmosféra rozhovoru by se měla nést v příjemném duchu. Děti se musí v nejistých tématech cítit bezpečně.
Otevřený dialog
Základem každého rozhovoru mezi dítětem a dospělým je vzájemná důvěra. Poslouchejte je, nechte je mluvit a ptát se. Podělte se společně o své názory a emoce. Můžete diskutovat i o tom, co dítě například na internetu nebo sociálních sítích vidělo. Při rozhovoru byste se ale měli vyvarovat škodlivým stereotypům.
Buďte upřímní
Přiznat, že se například sami trochu obáváte, není špatné. Dítě se pak nebude bát mluvit o svých vlastních pocitech. Při krizových situacích můžete přiznat, že jsou náročné.
„Pamatujte, že společné sdílení, vzájemná podpora, kontakt a příklady dobré praxe jsou nejlepší způsob, jak zvládnout náročné a nečekané události,“ uzavírá svou infografiku Centrum Locika. Podrobnější informace si můžete také poslechnout ve videu (Jak) mluvit s dětmi o válce? na platformě YouTube.
Děti se často setkávají s válečnou tématikou na internetu a sociálních sítích. Především platforma TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. nabízí dětem někdy i zkreslená videa ukazující boje na Ukrajině. Nesleduje vaše dítě konflikt v přímém přenosu? Více o TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. war se dočtete v článku. Pokud nevíte, jak s dětmi vůbec začít mluvit o internetu, poradí vám knihovna témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz