Logo chytré školy

Ztrácíte se v přívalu dezinformací? Vyzkoušejte kvíz o fake news Ověřte, nevěřte

Ztrácíte se v přívalu dezinformací? Vyzkoušejte kvíz o fake news Ověřte, nevěřte

Už to jsou téměř dva roky, co pandemie koronaviru nekontrolovatelně přivedla k životu všechny možné druhy fake news či poplašných zpráv. Divoké titulky s vykřičníky a nepotvrzené alarmující zprávy. Mikročipy ve vakcíně! Sledování skrz satelity! Přečtěte si, než to smažou! Někdy je však těžké rozeznat, co je na internetu pravda a co jen falešná zpráva. Nenecháte se nachytat? 

Bohužel i po tak dlouhé době se fake news o očkování, vakcíně či covidu stále šíří společností. „Nejvíce lidé věří tomu, že koronavirus je celkově nějaký podvod, že se tady zatajují informace o vakcinaci, že je to děláno za účelem manipulovat a ovládat společnost. Mnohem méně pak lidé věří takovým těm extrémním věcem, jako že očkování způsobuje změnu DNA, že nám někdo implantuje čipy a podobně,“ řekl psycholog a sociolog STEM Nikola Hořejš České televizi.     

Ale dezinformace a zavádějící informace se nemusí týkat pouze koronvairu, mohou obsáhnout široké spektrum témat a mnohdy jsou záludné falešné zprávy důmyslně schované. Největší motivací článků, které obsahují fake new, polopravdy nebo neověřené vymyšlené informace je šokovat čtenáře. Nenechte se proto vykolejit manipulujícími titulky a informace, které na internetu najdete, si raději ověřte. A pokud zní až moc lákavě? Ověřujte dvakrát. 

A proč jsou vlastně fake news tak populární? „Jednou z vlastností dezinformací je totiž srozumitelnost a jednoduchost, konečně dostanete recept na chápání složitého světa a nemusíte k tomu ani nic studovat,“ zmínil klinický psycholog a psychoterapeut Adam Suchý pro Seznam zprávy. Dezinformace zkrátka vše zjednodušují, což je pro naše chápaní mnohem příjemnější, než přemýšlet nad složitými a komplexními tématy. A v tom tkví potencionální nebezpečí. 

Jak můžete zjistit, že máte dobrou mediální gramotnost? Není nic jednoduššího, než si vyzkoušet náš kvíz Ověřte, nevěřte a prověřit tak své znalosti. Díky zábavnému kvízu můžete zjistit, jestli máte nějaké mezery v problematice fake news a zároveň se pobavit. Je na obrázku popálený pes, nebo jen pes s šunkou? Opravdu při natáčení znělky filmového studia MGM utýrali lva? Pusťte si kvíz a buďte v obraze. 

Pokud vás téma fake news zajímá nebo si myslíte, že v problematice máte mezery, navštivte knihovnu témat O2 Chytré školy. Jak nenaletět na hoaxy? Proč jsou deep fake nebezpečím a jak rozpoznat zmanipulované fotografie na internetu, se dozvíte právě tam.    

Zdroj: Lidé kvůli covidu přestávají věřit vědě, informací je příliš, varují odborníci - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz) 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3407458-sdilejte-nez-smazou-hoaxy-o-ockovani-stat-nadale-podcenuje-zjistili-reporteri-ct  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice