Logo chytré školy

Sextortion: když jsou děti vydírané kvůli domnělé zábavě a vzrušení

V pokojích je zhasnuto, jen pod peřinou svítí obrazovka. Cvak, cvak a odesláno. Erotické či vyzývavé fotky putují přes Messenger, Instagram či Tinder neznámému na druhém zařízení. Sexting, tedy erotická komunikace, je mnohdy dětmi považována za vzrušující zábavu. Ale jen do momentu, než je začnou vydírat.
Sextortion: když jsou děti vydírané kvůli domnělé zábavě a vzrušení

Web E-Bezpečí upozornil na nový pojem – sextortion, což je forma vydírání, při které vyděrač využívá zaslané intimní materiály. Portál jen za měsíc leden zaznamenal jedenáct případů takového chování. Postup sextortion Označujeme tak vydírání, ve kterém je využit intimní materiál (fotografie, videa) oběti. Neznámý pachatel vyhrožuje tím, že zveřejní intimní materiál oběti, který získal při proniknutí do počítače, e-mailových schránek či účtů do sociálních sítí. Avšak pachatelé v drtivé většině případů žádné intimní materiály nemají. je jednoduchý. Seznámení (například na sociálních sítích), budování důvěry a porozumění, výzva k výměně intimních fotografií či videí a následné vydírání.  

„Jakmile dojde k úniku intimní fotografie či videa, pachatel začne oběť vydírat a požadovat různé finanční částky. A přestože oběti částky zaplatí, vydírání dále pokračuje,“ vysvětluje článek na E-Bezpečí, podle kterého se případy vydírání často nedostávají na policii. Oběti sextortionu se například bojí policii kontaktovat, stydí se nebo se bojí vyšetřování.  

Bojíte se, aby se vaše dcera nebo syn nestali oběťmi vydírání? Řešení je jednoduché. Promluvte si s dětmi o tom, že posílat intimní fotky zkrátka není dobrý nápad. Nikomu a za žádné situace, protože nevhodné fotografie mohou mít nedozírné následky na budoucnost.  

Fotky na sociálních sítích můžou zničit kariéru 

Přes osmdesát procent Evropanů ve věku od 16 do 21 let si mylně myslí, že má plnou kontrolu nad tím, co můžou smazat z online světa, uvedly novinky.cz. Přitom v moment, kdy uživatel na sociální platformě zveřejní svou fotku či video, si žije příspěvek vlastním životem. Jiní uživatelé si mohou sdílený příspěvek uložit, vyfotit nebo poslat dál. 

Zkuste si někdy dojet například na Facebooku na úplně první příspěvek. Někdy i zapomenutý status, komentář či fotografie totiž mohou negativně ovlivnit hledání práce či brigády. Navíc v moment, kdy děti přidávají velké množství příspěvků, mohou některé z nich vyplavat na povrch i po několika letech.  

Mluvte s dětmi o digitální stopě, kterou na internetu nechávají. Příspěvky mohou být dohledatelné i několik let dozadu a cokoliv člověk na internet přidá, se nikdy zcela neztratí. Popovídejte si v rodině o tom, že intimní, nenávistné, zraňující, posměšné a jinak kompromitující příspěvky na internet zkrátka nepatří. Jak mluvit s dětmi o online bezpečí se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.    

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice