Logo chytré školy

Digitální stopa začíná už zdánlivě nevinným snímkem ultrazvuku. Zkontrolujte si tu vlastní

Každé kliknutí a každý krok na internetu zanechává stopu, která je obrazem vašeho digitálního já. Obsahuje informace o vašich zájmech, názorech, a také o vašich nákupních návycích. Tím, že jste aktivní v online prostředí, dáváte vhled do vašeho života i osobnosti těm, kteří se o něm chtějí něco dozvědět. Tím pak může být jak firma, hacker, tak třeba i potenciální zaměstnavatel. Je tedy dobré přemýšlet o tom, jaké informace na internetu zveřejňujete a jak se prezentujete. 
Digitální stopa začíná už zdánlivě nevinným snímkem ultrazvuku. Zkontrolujte si tu vlastní

Podle webu internetembezpecne.cz je digitální stopa záznam o činnosti uživatele ve virtuálním prostředí. Tvoří se tím, že vyhledáte na Googlu, prohlížíte zeď Facebooku, nakupujete online nebo zkrátka jen surfujete a navštěvujete různé webové stránky.  

Existují dva typy digitálních stop – aktivní a pasivní. Aktivní digitální stopu vytváříte vědomě, například když sdílíte fotky na sociálních sítích nebo se zapojujete do různých diskusí a komentářů. Pasivní digitální stopa je naopak vytvářena bez přímého vědomí, třeba prostřednictvím cookies, které sledují vaše pohyby po internetových stránkách. Spadají do toho také vyhledávané výrazy. 

Digitální stopu tvoří nejen samotní uživatelé, ale také jejich přátelé a rodina, když na internet zveřejňují společné fotografie a další údaje. Například takový „nevinný“ snímek z ultrazvuku, kterým se budoucí rodiče chlubí novým přírůstkem do rodiny. Často si však neuvědomují, že tím už začínají vytvářet digitální stopu jejich miminka. A to jak samotnou fotografií, tak údaji na snímku.

  

Před nebezpečným sdílením fotek varuje i Policie ČR. „To, co považujeme za neškodný příspěvek, může být v budoucnu zdrojem problémů, které ohrozí nejen nás, ale i naše blízké. Ochrana soukromí začíná obezřetností – čím pečlivěji zvažujeme, co sdílíme, tím lépe chráníme sebe i své blízké před mnohdy podceňovanými riziky digitální stopy,” říká vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová. 

Můžu digitální stopu smazat? 

V případě, že chcete standardně využívat internet, v podstatě vždy za sebou nějakou stopu necháte. Můžete ji minimalizovat použitím anonymních oken nebo pravidelným mazáním cookies, ale podstatně komfortnější je, se v online prostoru chovat tak, aby vám to nezpůsobilo do budoucna žádné komplikace. 

Pravidelně ale můžete svou digitální stopu kontrolovat. Stačí zadat své jméno, telefonní číslo, datum narození nebo třeba e-mail E-mail je služba pro odesílání, doručování a přijímání textových zpráv s možností příloh a to prostřednictvím Internetu. Službě se přezdívá elektronická pošta. do vyhledávače Google. Pokud tam najdete něco podezřelého, zkuste se obrátit na konkrétní zdroj případně na policii. 

Internetembezpecne.cz také doporučuje kontrolovat Google Dashboard, který zobrazí a dovolí spravovat data (vyhledávání, fotografie, mapy, e-maily atd.) 

Vzdělávací příručka 

K příležitosti Dne bezpečnějšího internetu, který letos připadl na 11. února, odborníci připravili další díl příručky zaměřené na témata online bezpečnosti. Obsahuje různé tipy a triky, které pomohou lépe se orientovat v dnešním internetovém prostředí. Příručka je strukturována podle věkových skupin, takže v ní naleznou užitečné informace jak děti různého věku, tak studenti, rodiče, senioři i učitelé. 

Otestovat své znalosti můžete také v našem kvízu na téma Co všechno o mně internet ví? 

 

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice