Logo chytré školy

Co lajk to dopamin. Jak si zajistit jeho zdravou hladinu i bez telefonu v ruce?

Sociální sítě nás baví, pomáhají nám navazovat nová přátelství, komunikovat, archivovat vzpomínky, podpořit při podnikání a také se zabavit při dlouhých chvílích. Zní to skvěle, ale za tím vším stojí řada strašáků. Jeden z nich je dopamin, lépe řečeno – jeho nezdravé množství. Odborníci ho nazývají jako „hormon štěstí“, který se například nepřetržitým scrollováním a sbíráním lajků vyplavuje do našeho těla. I když to tak na první dobrou nevypadá, může nám způsobit pořádnou neplechu. Přečtěte si, jak si udržet jeho zdravou hladinu, aniž byste museli získat sto srdíček na novém selfie.
Co lajk to dopamin. Jak si zajistit jeho zdravou hladinu i bez telefonu v ruce?

Podle odborníků z Onfine (dříve Replug me) vzniká dopamin přirozeně v našem mozku a plní různé funkce. Nejznámější je jeho role v tzv. centru odměny, kde ovlivňuje naše emoce, pocit potěšení a motivaci. Zkrátka se aktivuje, když máme z něčeho radost. Může to být dobré jídlo, pochvala, zájem o jinou osobu, ale také třeba „lajk“ u fotky na Instagramu. Je však potřeba si udržovat jeho zdravou hladinu. Příliš vysoké nebo naopak nízké množství dopaminu není pro naše tělo ideální.

Vliv dopaminu na digitální zdraví

Sociální sítě a vlastně celé internetové prostředí nám poskytuje nekonečno možností zábavy, kontaktu s lidmi a přístupu k nejrůznějším informacím. Spolu s těmito výhodami jdou ale ruku v ruce také určitá rizika, mezi která patří nadměrné uvolňování dopaminu do našeho těla.

V souvislosti se sociálními sítěmi se vyplavuje nejčastěji když získáte „lajk“, hezký komentář k vašemu příspěvku nebo když sledujete zajímavý obsah. Mozek tak podle Linky bezpečí dostává příjemnou odměnu, kterou pak chceme znovu a znovu. Což vede k návyku a potřebě opakovaně sledovat videa, fotky, prozkoumávat jiné profily a vkládat vlastní příspěvky za účelem získání pozitivních ohlasů. Mozek si pak vybuduje zvyk, kvůli kterému saháme po telefonu v podstatě jen tak.

Jak najít zdravý balanc

Sociální sítě jsou na vyplavování nezdravého množství dopaminu postavené a výrobci dělají vše pro to, abyste jejich aplikaci otevírali častěji a častěji. A vcelku se jim to daří. Málokoho uvidíte čekat na autobusové zastávce bez telefonu v ruce. Dopamin je pro lidské tělo prospěšný, ale je důležité najít způsoby, jak udržet jeho hladinu v rovnováze a získávat ho jinými způsoby než z obrazovek telefonů.

Dali jsme pro vás dohromady několik tipů od odborníků na udržení zdravé hladiny dopaminu, aniž byste museli scrollovat TikTokem. Pokud ho totiž čerpáme pouze ze sítí celková spokojenost života je nižší.

  1. Co krok to dopamin: Na první místo bezesporu patří pohyb a jakákoliv fyzická aktivita. Ideální je třeba chůze, běh, plavání nebo cyklistika. K emoční pohodě pak přispívá i tanec, jóga, pilates a také meditace. A nezapomínejte na kvalitní spánek – ten je pro zdravou hladinu dopaminu klíčový.
  2. Nové výzvy: Hladinu dopaminu přirozeně zvýší také nové zážitky a koníčky. Vyzkoušejte si něco nového, co jste dosud nezkusili. Můžete se přihlásit na kurzy malování nebo začít hrát na hudební nástroj.
  3. Dopamin na talíři: Zařaďte do svého jídelníčku konkrétní potraviny, které hladinu dopaminu vyloženě mohou ovlivnit. Umí to hlavně bílkoviny, tedy maso, ryby, vejce dále mandle, sezam a jakékoliv další oříšky a semínka. Parádu udělají také luštěniny a samozřejmě ovoce a zelenina. Zvláště pak špenát nebo brokolice. Ideálně omezte cukr a kofein, který má opačný efekt a tvoří závislost.
  4. I hudba je lék: Poslech hudby má spoustu pozitivních vlivů na lidské tělo. Mezi takové patří i tvorba dopaminu.
  5. Terapie sluncem: Sluneční paprsky mají vliv na dobrou náladu, a pro nás to znamená zvýšené uvolňování dopaminu.
  6. Chvilka pro sebe: Dávejte si pravidelně pauzu od obrazovek a dopřejte si čas jen pro sebe. Ponořte se do knihy, vydejte se na procházku nebo se jen koukejte z okna a vnímejte přírodu. Takové chvíle klidu a odpočinku jsou pro psychickou pohodu a tvorbu dopaminu neocenitelné.

Jak poznám, že mi naopak dopamin chybí?

Stejně jako vysoká, tak i nízká hladina dopaminu může mít vážné důsledky na naše mentální a fyzické zdraví. Lidé s nízkou hladinou dopaminu často bojují s nedostatkem energie a motivace. Ztrácejí zájem o své koníčky a sociální aktivity a mají problémy se soustředěním a pamětí. Tento stav může vyústit v pocity deprese a úzkosti a často způsobuje i poruchy spánku. V důsledku toho někteří lidé hledají rychlé způsoby, jak si dopamin zvýšit, což může vést k závislostem na drogách, alkoholu nebo jiných stimulech.

Rozvoj digitálních technologií má nespočet výhod, ale musíme myslet i na jejich stinné stránky. Je proto potřeba se neustále držet v obraze a dělat vše pro to, abychom zkrátka měli technologie ve své moci.

 

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice