Logo chytré školy

Kupujete svému dítěti mobil pod stromeček? A jste si jistí, že je bezpečný?

Pokud vaše dítě touží po novém telefonu, měli byste pečlivě zvážit, jaký model vyberete. V dnešní době, kdy se technologie vyvíjejí rychlostí blesku, bychom očekávali, že všechny relativně nové smartphony budou vybaveny nejnovější verzí operačního systému. Realita je však často jiná. Na trhu se stále objevují smartphony s historickými verzemi Androidu, které vám mohou přinést více problémů než užitku. Na co si tedy dát pozor, aby nejen dítě, které rozbalí pod stromečkem nový telefon nedostalo do ruky spíše časovanou bombu?
Kupujete svému dítěti mobil pod stromeček? A jste si jistí, že je bezpečný?

Děti často zdědí telefon po svém starším sourozenci nebo dostanou model, který je už delší dobu na trhu. Před tím, než ho dítěti dáte do ruky byste se měli přesvědčit, zda je zařízení stále bezpečné. Telefon už totiž může být uvězněn v zastaralé verzi operačního systému, jehož prolomení je pro hackery hračkou. 

Verze Androidu 11, 8 a 5 jsou obzvláště zranitelné. Nedostávají bezpečnostní aktualizace a tím pádem jsou pro kyberšmejdy snadnou kořistí. Tyto nezabezpečené systémy jsou pak náchylné k phishingu, podvodům a dalším online hrozbám, které se mohou skrývat v SMS, e-mailech, podvodných QR kódech nebo nedůvěryhodných webech. 

Rizika zastaralého telefonu  

Pokud používáte vy nebo vaše dítě zastaralý telefon, vystavujete se několika závažným situacím. Primárně jde o ztrátu dat, soukromí a peněz. Útočníci totiž mohou získat přístup k citlivým informacím z telefonu, jako jsou kontakty, zprávy, fotky nebo bankovní údaje. Hackeři umí také aktivovat kameru a mikrofon a sledovat či poslouchat tak skrz telefon bez vědomí uživatele. Navíc tak dochází ke vzdálené manipulaci s telefonem a zneužívání dat k jejich prospěchu. 

Zastaralé telefony se starou verzí Androidu nemusí podporovat nové aplikace nebo aktualizace stávajících aplikací, což vede k omezené funkčnosti zařízení a nemožnosti využívat nové služby a funkce. Často pak můžete být nuceni stahovat aplikace z neoficiálních obchodů, které často obsahují právě škodlivý software

Jak tedy vybrat nový telefon? 

Při nákupu nového telefonu je proto důležité věnovat pozornost nejen ceně a hardwarovým specifikacím, ale také: 

  • Aktualizačním podmínkám výrobce. Vybírejte telefony od známých značek, které zaručují pravidelné aktualizace pro své modely a umožňují snadnou aktualizaci na nejnovější verzi operačního systému. 

  • Roku uvedení na trh. Zjistěte si, kdy byl telefon, který chcete kupovat nebo už využíváte uveden na trh. Telefony starší zhruba pěti let pravděpodobně nepodporují aktualizace ani 5G síť a mohou tak být potenciální hrozbou. 

  • Době podpory od výrobce. Ta souvisí s předchozím bodem. Zkontrolujte také, do jakého roku bude telefon výrobcem podporován. Po této lhůtě už nebude dostávat nové bezpečnostní funkce. 

  • Podpoře 5G sítě. Podporuje vámi vybraný telefon připojení k 5G síti? Pak máte vyhráno. Pokud si nejste jisti, jestli jde o 4G nebo 5G telefon, můžete to snadno zjistit na webových stránkách O2. Stačí zadat typ telefonu a okamžitě se to dozvíte.

Silné heslo je základ úspěchu 

Opatrnosti ale nikdy není nazbyt. Ani ten nejbezpečnější telefon vám neposkytne dostatečnou ochranu, pokud nemáte nastavené silné heslo. Mělo by být dostatečně dlouhé, tedy ideálně 15 znaků, unikátní, abyste ho nepoužívali v dalších přístupech a také byste ho měli zkombinovat se speciálními znaky jako je procento nebo třeba vykřičník.  

Chcete získat více inspirace, jak vytvořit silné heslo, které si snadno zapamatujete? Podívejte se na náš vzdělávací portál a mějte svá zařízení v bezpečí.

 

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice