Digitální detox: i malá změna může mít pozitivní vliv na tělo i mysl
Pomalu ale jistě se blíží léto a s ním i spjaté výlety do přírody, grilování nebo třeba návštěvy přátel a rodiny. Připravte se proto na léto tak, abyste si ho užili skutečně naplno. Možná nastal ten správný čas začít s digitálním detoxem.V první řadě je důležité zdůraznit, že digitální detox neznamená úplné odstřižení od internetu, sociálních sítí, telefonů a dalších zařízení. To je v dnešní době, především pro mladou generaci, prakticky nemožné. Jen je dobré si jednou za čas připomenout hranice a odpovědět si na otázku „Neškodí mi to?“.
Zkuste se proto sami, nebo společně se svou rodinou či přáteli zamyslet nad tím, jestli vám skutečně sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. a internet po psychické i fyzické stránce neškodí. Přestože například Instagram, Facebook nebo Twitter mohou nabízet pestrou škálu inspirativních, vzdělávacích nebo seberozvojových příspěvků, někdy v člověku mohou vyvolávat v porovnání s jinými uživateli pocit méněcennosti, zklamání nebo vzteku. Všímejte si proto, co s vašimi emocemi dělá čas strávený na sociálních sítích.
Kromě toho může mít čas strávený u telefonu či počítače negativní dopad na vaše zdraví. Modré světlo, které produkují obrazovky, může zhoršit kvalitu spánku. Dlouhé koukání do telefonů, na televizi nebo jiné obrazovky může vyvolat bolest hlavy. A to ani nezmiňujeme bolesti zad, které často doprovázejí vysedávání u počítače a televize.
Začněte proto s drobnými změnami, které vám pomohou se startem digitálního detoxu.
Zkuste nechat telefon, tablet či telefon přes noc v jiné místnosti
Nenechávejte při jídle telefon na stole, schovejte ho mimo dohled
Vyměňte večerní sledování televize za knihu, procházku nebo společenskou hru
Stanovte si časový limit, který chcete denně na zařízení trávit
Zapojte do detoxu své známé, rodinu či přátele. Buďte vzájemnou motivací
Myslíte si, že na telefonu nejste závislí? Z omylu vás možná vyvede kvíz, který vyhodnotí, jestli náhodou netrpíte nomofobií. Více o tématu závislosti na internetu se dozvíte v záložce Závislost na technologiích existuje.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz