Logo chytré školy

O prázdninách tráví děti víc času na internetu. Nastavte pravidla a užijte si Vánoce naplno

O prázdninách tráví děti víc času na internetu. Nastavte pravidla a užijte si Vánoce naplno

Nic nemilují děti víc než prázdniny. Volno, během kterého nemusí chodit do školy a mohou si nerušeně hrát, kreslit si nebo číst. Ale také čím dál častěji surfovat na internetu. Víte, co si vaše děti na síti prohlíží, když vy už jdete spát?  

Dlouhé dny bez školy a žádná brzká vstávání. Prázdniny jsou sice ideální pro procházky přírodou, sledování filmů nebo dodržování vánočních tradic, ale děti mohou tento volný čas využít i jinak. Prázdniny prostě svádí k bezcílnému bloumání po internetu.  

Kvůli tomu, že děti o prázdninách nemusí vstávat do školy, mají příležitost ponocovat. Proto pokud je dítě ráno podrážděné a unavené, je možné, že bylo vzhůru pozdě do noci. Třeba si psalo s kamarády, projíždělo sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. nebo hrálo hry. Nebo se také vaše dcera nebo syn po nocích potloukali v online seznamkách, psali si se sexuálním predátorem nebo provozovali sexting.  

Nastavte jasná pravidla, která dodržují všichni  

Problém s ponocováním má jednoduché řešení. Nastavte si se svými dětmi pravidlo, že v noci elektronika do pokoje nepatří. Nechte všechny své telefony, tablety či notebooky v jiné místnosti a vezměte je do ruky až druhý den ráno. Aby tato poučka ale platila, musí pravidla dodržovat všichni členové rodiny.  

S dohledem nad tím, kolik času tráví vaše dítě na internetu, vám mohou pomoci například aplikace rodičovské kontroly. Díky některé z “appek” můžete například sledovat polohu telefonu, nastavit denní limity pro čas strávený online i filtrovat nežádoucí závadný obsah. Na internetu je spousta aplikací pro rodičovskou kontrolu v různé cenové relaci a s různými možnostmi dohledu. Často je například doporučována aplikace Qustodio, NetNanny, FamilyTime nebo Kaspersky Safe Kids. 

Můžete také vytvořit takzvané „no mobile“ zóny, ve kterých prostě nebude mít telefon co dělat. Například uvalte embargo na kuchyň, ve které není telefon zkrátka potřeba. Možná si pak společné pečení cukroví, smažení řízků nebo popíjení horké čokolády užijete o to více.  

I kompromis může být cesta  

Někdy je opravdu těžké se od internetu odpojit, proč proto neudělat s dětmi kompromis? Díky vánočním prázdninám můžete vyrazit na delší procházky, které ale nemusí být vůbec nudné.  Vezměte si sebou jako rodina jeden telefon a zkuste například aplikaci Skryté příběhy. Vy budete spokojení, že jste vyšli na rodinný výlet a máte pohyb, a děti budou rády, že při tom můžou alespoň trochu používat telefon. Geolokační venkovní hry jsou roztroušené po celé České republice a zábavná i naučná procházka stmelí celou rodinu při plnění úkolů. 

Každý z nás někdy potřebuje detox od elektronických zařízení. Vánoce jsou ideální dobou, kdy si od moderní techniky odpočinout a užít si společně stráveného času. Místo telefonů si pusťte rádio a vyměňte online hry za ty deskové. Nastavení pravidel o telefonech může být i prevencí závislosti na elektronice. Jaké jsou příznaky této závislosti a jak technologie ovlivňuje naše zdraví se můžete dočíst v knihovně témat O2 Chytré školy. Nebo si můžete zkusit kvíz, který prověří vaše znalosti o kyber nemocích.      

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz   

zjistěte více na stránce výuka Čepice