Novoroční předsevzetí: Jak se zbavit nutkání být stále online i jiných zlozvyků
Nový rok, nový začátek a spousta nových příležitostí. Také jste si řekli, že se v letošním roce chcete zbavit svých zlozvyků, a sepsali si předsevzetí? Kromě klasických rozhodnutí nejíst nadmíru sladkého, více uklízet či přečíst pár stránek knihy denně, si můžete stanovit za cíl i trávit méně času na telefonu. A že to dá někdy opravdu zabrat. Jak úspěšně skoncovat se škodlivými návyky?
Ano, i přílišný čas strávený na telefonu, sociálních sítích nebo internetu se může považovat za zlozvyk. Chcete se alespoň trochu oprostit od online světa? Skvěle, protože zlozvyk je jen kousek od závislosti. A cesta ze závislosti je už mnohem obtížnější. Přinášíme vám proto čtyři kroky, jak se zbavit svého nechtěného návyku a zkvalitnit si tak život.
1) Prozření
Prvním krokem samozřejmě je si uvědomit, že zlozvyk existuje a přesáhl přijatelnou mez. Nejčastěji to člověk zjistí, když ho jeho vlastní návyky začínají omezovat, znechucovat nebo ho jinak omezují v životě. Někdy i pocit přehlcení, deprese, váhání nebo nejistoty pramení z přílišného sledování sociálních sítí.
Rozhlédněte se u vás doma, kolik času večer trávíte vy nebo vaše děti s telefonem v ruce. Kolik času projíždíte nekonečnou řadu příspěvku na sociálních platformách nebo kolik zbytečných videí zkouknete. S přesným číslem vám pomůže i telefon, kde v nastavení můžete najít čas strávený online. Znepokojilo vás toto číslo? Má vaše dítě i několik hodin celkového času u obrazovky? Tak přejděte na následující krok.
2) Odhodlání
V moment, kdy si přiznáte, že váš zlozvyk je skutečný a obtěžující, přichází další fáze. Rozhodnutí, motivace a odhodlání. Zkrátka je důležité si stanovit své důvody, proč se škodlivým návykem skoncovat.
Motivací může být i fakt, že pokud dítě vidí, jak trávíte svůj volný čas na telefonu, bude vašeho příkladu následovat. Nebo si můžete vzít za cíl, že namísto projíždění internetu si chcete užít čas s rodinou třeba u deskových her. Výsledkem je pak utužení vztahu a vytvoření hezkých vzpomínek. To už je dobrá inspirace směřující k výsledku. Důvodem pro odložení telefonu může být i nespavost a nekvalitní spánek. Na vině totiž může být modré světlo z obrazovky. Každý si zkrátka musí najít svůj důvod pro změnu.
3) Realizace
Definujte si jasná pravidla a nezapomeňte, že i malá změna může vést k tíženému výsledku. Reálné splnitelné cíle jsou zárukou úspěchu. Nastavte si například pravidlo, že po osmé hodině večer necháte svůj telefon odložený v jiné místnosti. Možností je i pevně si stanovit, kolik minut denně můžete strávit na internetu. Zkuste sami se sebou nebo s dětmi uzavřít „smlouvu“. Pokud budete dodržovat pravidla, která si stanovíte ohledně používání internetu, získáte odměnu.
4) Přesvědčení
Už jste se do předsevzetí pustili? Skvělé, nyní je důležité neustat a nenechat se nikým zviklat. K vytvoření nového zdravějšího návyku hraje právě čas tu nejdůležitější roli. U každého je doba, po které se nový návyk zautomatizuje, rozlišná. Může trvat od 18 do 254 dnů, v průměru se nový návyk vytvoří za 66 dnů, uvádí web psychologie.cz.
Začátek roku je zkrátka neodmyslitelně spjat s novoročními předsevzetími. Dejte si v rodině společný závazek, že budete trávit méně času online na telefonu. Můžete se tím eliminovat potencionální závislost na zařízeních a možná se budete cítit o kousek lépe. Myslíte si, že technický detox nepotřebujete? Možná vás o opaku přesvědčí kvíz zaměřený na to, jak dlouho dokážete být bez telefonu. Více informací o zdraví v kyberprostoru se dočtete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz