"Pokaždé, když vidím novou fotku, jsem znovu v šoku". Celebrity čelí bodyshamingu
V éře sociálních médií je bodyshaming často probíraným tématem. I zdánlivě neškodné poznámky od babičky nebo kamarádky, jako třeba „Jsi zase nějaká pohublá, jíš vůbec?“ nebo anonymní komentáře pod fotkami na internetu typu „Raději bys měla zajít do posilovny než do cukrárny“, mohou vést k vážným psychickým problémům, které si často autoři těchto poznámek nemusí uvědomit. Momentálně čelí těžkému bodyshamingu i slavné americké celebrity.
Bodyshaming je typ šikany zaměřený na fyzický vzhled. Může mít různé podoby, od zdánlivě neškodných poznámek až po ty záměrně urážlivé. Často se zaměřují na váhu, tvar těla, výšku, barvu pleti, vzhled obličeje nebo další fyzické rysy. Bodyshaming se může objevit jak v osobní komunikaci, tak na internetu, kde se autoři často skrývají pod rouškou anonymity. Vzhledem k tomu, že sociální média jsou založena především na fotkách a videích, není překvapivé, že děti i dospělí bývají kritizovány často právě za svůj vzhled.
Jedna je moc tlustá, druhá zase hubená
S neustálými komentáři a spekulacemi o zdravotním stavu se v poslední době často potýká například americká zpěvačka Ariana Grande. „Vyslechla jsem si snad už úplně všechno, co je se mnou špatně. Měli bychom se zdržet komentářů, jak na druhé něčí vzhled působí, co má kdo na sobě nebo jak vypadá jeho tělo. Ta lehkovážnost, s níž se tohle vše komentuje, je podle mého nebezpečná pro všechny,“ brání se v médiích zpěvačka.
Fanoušci ji často považují za nemocnou, ale často nevědí, že opak může být pravdou. „Mé dřívější tělo, které srovnáváte s tím současným, bylo ve skutečnosti tou nejméně zdravou verzí mého já. Brala jsem mnoho antidepresiv, nadměrně konzumovala alkohol, špatně se stravovala, a i když jste si mysleli, že vypadám skvěle, ve skutečnosti jsem byla úplně na dně,“ doplňuje Ariana Grande.
S podobnými problémy se setkávají i další americké celebrity jako třeba Selena Gomez. Ta schytala několik poznámek zase opačného typu. Na svých sítích i veřejně promluvila o svém zdraví.
Každé druhé dítě je terčem posměchů
Dle výzkumu z roku 2022 celkem 52 % dětí zažilo výsměšky kvůli vzhledu. Konkrétně se jednalo ve 29 % případů o zesměšňování tělesných proporcí, ve 26 % případů pak o urážky týkající se obličeje nebo vlasů. Urážky kvůli oblečení nebo telefonu (značka, stáří mobilního zařízení) zažilo 22 % dětí.
Je důležité si uvědomit, že nenávistné komentáře na něčí vzhled často ignorují skutečnost, že nevíme, čím si daná osoba prochází. Může bojovat s vážnými zdravotními problémy, duševním zdravím nebo osobními výzvami, které nejsou na první pohled viditelné. Jak píše web 3pe.cz je přirozené, že si o druhých něco myslíme, ale jsme zodpovědní za to, jaká slova zvolíme.
Čelíte vy nebo vaši blízcí bodyshamingu? Nestyďte se, říct si o pomoc. Pokud potřebujete odborníky zavolejte na nonstop Linku bezpečí s číslem 116 111 nebo třeba na Linku první psychické pomoci 116 123. Někdy ale samozřejmě může postačit promluvit si o tom doma s rodiči nebo s učiteli ve škole. Inspiraci můžete vzít z již zmíněného webu 3pe.cz, který ukazuje cesty, jak přijmout své tělo a sami sebe nebo z našich materiálů na vzdělávacím portálu O2 Chytrá škola.
Afterparty
Viděli jste vy nebo vaše děti Sex O´clock? Jedná se o komediální seriál o hledání vlastní identity a občas hodně náročném soužití rodiny. Zkrátka jde o každodenní radosti a strasti. Pustit si ho můžete na Voyo (brzy na Oneplay). Tvůrci dali dohromady bonusová vzdělávací videa Afterparty. Například na téma “Díky, tělo!“, "Když se můj telefon hemží nudes” nebo třeba “Porno vs. reálný sex”, které jsou k dispozici všem.
Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola