Mužské celebrity, které schytali kritiku těla. Bodyshaming si pohlaví nevybírá
Při náhodných procházkách i při seznamování s novými lidmi se chtě nechtě naše oči zastaví nejprve na vzhledu člověka. Hezký úsměv, vypasované tričko, široká ramena nebo krátký nosík. Někdy i podvědomě nám může proletět ať už pozitivní či negativní hodnocení hlavou. Problém nastává, když se kvůli tělesné kondici dostanou nejen mladí pod nápor urážek. A to se netýká jen dívek.Problematika bodyshamingu, tedy v překladu hanobení těla, je poměrně diskutovaným tématem u něžného pohlaví. Šikanu kvůli svému tělu při dospívání zažila například i zpěvačka Ewa Farná, která ve své písni Tělo oslavuje nedokonalosti postav. A vyzývá všechny, aby měli rádi svá těla. Úplně všechny.
Méně medializovaným a probíraným faktem ale je, že i chlapci a muži mohou čelit šikaně kvůli svému vzhledu. V komentářích pod příspěvky na sociálních sítích mohou nabírat urážky na intenzitě a změnit se až v kyberšikanu.
Ve světě celebrit nejsou kritické narážky na tělo výjimkou. Na sociálních sítích se totiž posměšky, kritika a ponižující komentáře šíří rychle. Kdo čelil bodyshamingu z řad známých osobností?
Leonardo DiCaprio
V průběhu posledních let paparazzi několikrát zachytili známého amerického herce Leonarda DiCapria s odhaleným vypouklým břichem. Herec známý například z filmů Titanic, Velký Gatsby nebo Počátek se stal terčem posměchu. Mezi komentáři na platformě Twitter například fotku někteří okomentovali, že se nediví, že se Titanic potopil. Případně dostal přezdívku The Great Fatsby (spojení názvu filmu The Great Gatsby a anglického slova fat – tedy tlustý).
Vin Diesel
Posmívání kvůli „dad body“ (tedy tělu v překladu otcovskému tělu) schytal herec známý ze série Rychle a zběsile Vin Diesel poté, co se na internetu začala šířit fotografie opět s vypouklým břichem. Herce, kterého diváci znají především z akčních filmů, okomentovali uživatelé Twitteru také za pomoci názvu filmů Rychle a zběsile (tedy Fast and Furious) přezdívkou Fat & Furious.
Toto byly jen dva případy, kdy se mužská těla ocitla pod palbou kritiky. Na sociálních sítích ale probíhá hodnocení dle vzhledu neustále. Nehledě na věku, pohlaví nebo popularitě. Popovídejte si proto se svými dětmi o tom, že každé tělo je jedinečné, odlišné a krásné. Více o tom, co negativní vnímání vlastního těla způsobuje, se dočtete v záložce O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz