Jak vypadá ideál krásy v online světě? Zapojte se do výzkumu, který přinese odpovědi
Přemýšleli jste někdy o tom, co se skutečně děje na internetu? Jestli se tam odehrávají věci, o kterých dítě nerado mluví? Zapíraným tématem může být i bodyshaming. Děti se mohou na sociálních sítích setkat s ponižujícími komentáři nebo se kvůli vidině perfektního vzhledu snažit měnit svou vizáž. Třeba prostřednictvím filtrů. Pomozte s námi nahlédnout pod pokličku ideálů krásy v online světě dětí.
Sociální sítě můžou kromě inspirace a zábavy přinášet i kritické hodnocení vzhledu. A to především v moment, kdy například Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. nebo TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. funguje převážně na vizuálním hodnocení. Společnost O2 proto podpořila výzkum Bez filtru: Ideál krásy v online světě dětí, který realizuje tým projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci.
Chcete vědět, jestli jsou české děti spokojené se svým vzhledem? Jak upravují své fotografie? Či kolikrát už se setkali s nějakou formou bodyshamingu? Navrhněte svému dítěti, ať vyplní anonymní dotazník, který naleznete zde. Získaná data poslouží k statistickému zpracování a dovolí široké veřejnosti nahlédnout do neznámého, utajeného a možná i překvapivého dětského světa vnímání krásy.
Realizování dotazníku, které dítě samo bez vašeho dohledu vyplní, může být dobrým úvodem pro rozhovor týkající se bodyshamingu či kyberšikany. Protože se i vaše dítě mohlo v online prostoru setkat s různou formou kritiky, zostuzování nebo hodnocení. Více informací ohledně zostuzování těla naleznete v článku na našem webu. Zajímá vás více kyberšikana? Například sedm tipů, jak kybernetické šikaně čelit, najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz