Puberťák nebo oběť kyberšikany, pozor, příznaky mohou být velmi podobné
Vaše ratolest odmítá jíst, zavírá se v pokoji a dostat ji ven je skoro nemožné. Po včerejším výbuchu, když jste se dotkli jejího/jeho telefonu, se vám konečně s pláčem rozhodl/a svěřit. Pořád jste si říkali, že vás se to netýká a najednou je to tady. Vaše dítě je obětí nebo účastníkem kyberšikany.Vaše ratolest odmítá jíst, zavírá se v pokoji a dostat ji ven je skoro nemožné. Po včerejším výbuchu, když jste se dotkli jejího/jeho telefonu, se vám konečně s pláčem rozhodl/a svěřit. Pořád jste si říkali, že vás se to netýká a najednou je to tady. Vaše dítě je obětí nebo účastníkem kyberšikany.
S čím máte tu čest?
Kyberšikana je velmi podobná klasické off-line šikaně a často z ní postupně vykrystalizuje. Mohou se vyskytovat zároveň a různě se „doplňovat“. Oběť tak nemá chvíli klidu ve svém běžném prostředí ani ve virtuálním světě. Agresoři si vybírají oběti, které se většinou neumí bránit, bojí se a stydí se říct si o pomoc. Nedočkají se jí ani od vrstevníků. Pokud je totiž spolužák nebo kamarád zkusí bránit, riskuje, že se šikana obrátí i proti němu. Šikana nikdy nepřestane sama, naopak, aktivity se často stupňují a z útoků na sociálních sítích se časem může stát i přímé fyzické násilí.
Kyberšikana je špatně viditelná proto, že probíhá na sociálních sítích, v počítačových hrách nebo v mobilních aplikacích, kam většina rodičů ani pedagogů nezabrousí. Může ji doprovázet posílání SMS, prozvánění, focení a natáčení oběti na mobil, ale taky třeba jen nevhodné a agresivní komentáře na adresu oběti v diskuzích. Agresor zneužívá anonymitu, kterou mu virtuální svět nabízí a zároveň těží z velkého dosahu a rychlého šíření na sociálních sítí. Neváhejte proto a jednejte rychle.
A pokud si ještě pořád nejste zcela jisti, jestli zrovna u vás jde o klasické příznaky puberty nebo se vaše dítě stalo obětí kyberšikany? S dalšími příznaky a možnými způsoby, jak se k celé věci postavit vás podrobně seznáme tady.