Logo chytré školy

Jsi moc tlustý a ty moc vysoká. Styď se! Bodyshaming může děti potrápit

Fotky. Image. Vzhled. To jsou atributy, které v online světě rozhodují o tom, jestli dostanete srdíčko. Nebo nenávistné komentáře. A v kombinaci s anonymitou, kterou sociální sítě nabízí, se internet může stát minovým polem plným nenávisti, odsuzování a posměšků. Víte, jaká bitva se odehrává v komentářích?
Jsi moc tlustý a ty moc vysoká. Styď se! Bodyshaming může děti potrápit

Líbí nebo nelíbí. Takhle jednoduše lze bohužel rozdělit jednotlivé příspěvky na Facebooku, Instagramu, TikToku nebo třeba Tinderu. Sociální sítě jsou zkrátka postavené na fotografiích, které ostatní uživatelé chtě nechtě hodnotí.  

Bodyshaming – známý problém v novém provedení 

Asi každý z nás se někdy setkal s kritickým hodnocením vzhledu. Ať už ve škole, mezi přáteli i v rodinném kruhu. Dříve měly posměšky podobu šikany. Technologie ale přenesly toto trýznění do digitálního světa a vytvořily kyberšikanu. A nový pojem – bodyshaming.  

Doslovný překlad by zněl jako zostuzení těla. Jednoduše bodyshaming znamená zesměšňování a hanobení někoho kvůli vzhledu. Jsi moc tlustý, hubený, vysoký, plešatý, takový a makový. Můžete si dodat jakýkoliv přívlastek, který mnohdy druhého zraní a může zničit zdravé sebevědomí.

 

V online světě navíc bodyshaming nabírá na otáčkách kvůli nereálným ideálům krásy. Mnoho influencerů využívá filtry, photoshop i jiných vymožeností, aby zkrátka vypadali na fotkách atraktivněji. Děti pak soudí sebe i své okolí měřítkem upravené krásy svých idolů.  

 

Nejistota může mít psychické i fyzické následky 

Děti kvůli krásným idolům, kterých je například Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. plný, mohou ztratit sebedůvěru. Můžou se začít více uzavírat do sebe, méně upozorňovat na svou osobu a trpět pocitem méněcennosti. Mohou někdy i podvědomě cítit, že nejsou tak krásní, úspěšní nebo charizmatičtí jako influenceři. 

 

Někdy může nejistota ve své tělo a vzhled vést například k bulimii, anorexii či sebepoškozování. Probíhající výzkum Ideál krásy v dětském online světě chce právě problematiku vnímání vlastního těla prozkoumat. Do vyplnění anonymního dotazníku se mohou zapojit děti a mladí, kteří tak pomůžou nakouknout do této tematiky.  

Zároveň po vyplnění dotazníku můžete navázat konverzaci, jak právě vaše děti vnímají vlastní tělo a jestli se s bodyshamingem setkali. Zajímá vás téma kyberšikany? Více o ní se dočtete v knihovně O2 Chytré školy.  

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice