Dokumentární film Tělo v mé hlavě upozorňující na body shaming už zítra na ČT2

Příběhy lidí, kteří byli od dětství kvůli svému vzhledu vystavováni kritice, urážkám a ponižování, vypráví nový dokument Dagmar Smržové Tělo v mé hlavě. Skupina žen a mužů se v něm na základě výzvy České televize sešla v televizním studiu a sdílí své zkušenosti s body shamingem i způsoby, jak mu čelit. Snímek, který vznikl ve spolupráci s O2 a projektem O2 Chytrá škola, uvede ČT2 v úterý 24. září ve 21:05, dostupný bude také v iVysílání.
Dokumentární film Tělo v mé hlavě upozorňující na body shaming už zítra na ČT2

Body shaming, tedy forma šikany namířená na vzhled člověka, se ve společnosti objevuje v opakujících se vzorcích, a to zejména ve zranitelném období dětství a dospívání, přičemž zanechává trvalé stopy na psychice. Podle výzkumu Děti a kult krásy v online světě, který realizovala Nadace O2 společně s operátorem O2, je každé druhé dítě nespokojené se svým vzhledem a víc, než třetina chce zhubnout.

Z odpovědí téměř 10 tisíců dětí a dospívajících také vyplynulo, že třetina z nich zažila v online prostředí zesměšňování kvůli svému vzhledu. Nejčastěji pak kvůli obličeji a vlasům, postavě a kvůli oblečení nebo mobilu.

Na toto téma upozorňuje také nový dokumentární film Tělo v mé hlavě z dílny České televize. Dokument byl uveden v soutěži festivalu Jeden svět 2024 a vznikl ve spolupráci s O2 Czech Republic a projektem O2 Chytrá škola. Součástí projektu je osvětová kampaň, kterou ve vysílání a na sociálních sítích provází spoty s pěti dobrými radami proti body shamingu. Jejich kompletní verze budou k vidění také na www.o2chytraskola.cz

Dokument si můžete pustit v úterý 24. září ve 21:05 nebo později také v iVysílání

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola