Logo chytré školy

Sociální sítě a internet vytváří nereálný ideál krásy. Nekritizujte vzhled svých dětí

Sociální sítě a internet vytváří nereálný ideál krásy. Nekritizujte vzhled svých dětí

Kromě vánočních stromků či nakupování dárků se adventní čas nese také ve znamení dobrého jídla a pití. Cukroví, čokoládové kalendáře, bonbony i sladké čaje a horké čokolády. Jídlo zkrátka k oslavám patří, ale hodování může mít i odvrácenou stranu, ke které jsou sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. nemilosrdné. Přibírání na váze, a i s tím spjatý „body shaming“.  

Asi každý z nás se v životě potkal s komentováním našeho vzhledu. Jsi moc vysoký, malý, hubený či tlustý. Máš akné, široký nos nebo tlustá lýtka. S těmito i daleko horšími výrazy se mohou potkávat i děti, které se v kolektivu ostatních odlišují. Takzvaný body shaming, doslovně přeloženo jako hanobení těla, může nabrat i formu šikany.  

Fyzická šikana, jakkoliv může být děsivá a krutá, získává nových rozměrů v online prostředí, kde se stává kyberšikanou. Anonymita sociálních sítí dodává uživatelům pocit bezpečí i nebojácnosti. Komentáře na Instagramu, Facebooku a jiných platformách, kde uživatelé sdílí své fotografie, tak často mohou obsahovat nadávky i hodnocení, které by lidé v reálném životě nikdy neřekly. Hanobení vzhledu si dítě může vyslechnout od vrstevníků, ale i dospělých. 

Příkladem může být sebevražda jednadvacetileté youtuberky Kristiny Dukićové ze Srbska, která podle portálu The Sun bojovala s kybernetickou šikanou po několik let. Nenávistné komentáře podle CNN Prima News často narážely na její vzhled. Dle zpravodajského kanálu dívka v jednom svém videu dokonce sama říkala, že ať dělá cokoliv, nikdy to není dost dobré.       

Sítě uměle vytváří ideální vzhled 

Problém se vzhledem můžou ještě umocnit sociální sítě, které si na zevnějšku hodně zakládají (například zmiňovaný Instagram). A právě tam se děti mohou setkat s prototypem krásy ve formě oblíbených a populárních influencerů, jejichž fotografie často vypadají bezchybně a dokonale. Za finálními snímky se ale může skrývat i řada úprav. Fotografie jsou často vylepšovány různými filtry a nechtěné detaily mohou „instragrameři“ vygumovat či vylepšovat.  

A právě tyto nereálné upravené idoly mohou děti převzít jako symboly novodobé krásy a standarty, kterých je těžké dostát. Z jedné strany tak mohou mladí uživatelé čelit kritice svého vzhledu a z druhé strany si zároveň stanovují nereálné vysněné cíle, jak by jejich tělo mělo vypadat.  

Nejistota i potencionální nenávist k vlastnímu vzhledu může pramenit i z poznámek rodičů v dětství. „Pocit, že nejsem hezká, je de facto blokem, který vzniká a rozrůstá se v průběhu celého života. Často jsou za tím nejprve různé poznámky rodičů, později partnera, popřípadě přátel a kolegů,“ řekla pro iDNES.cz výživová poradkyně Ing. Martina Papavasileiou.  

Poznámky týkající se těla mohou u dětí vyústit i v problémy příjmu potravy (například v bulimii nebo anorexii) nebo naopak extrémní přejídání. V takovém případě je důležité kontaktovat odborníka, protože tyto nemoci můžou mít negativní dopad na zdraví. Pokud vaše dítě má problém s příjmem potravy a nevíte si rady, můžete se obrátit na Rodičovskou linku. Děti své problémy mohou svěřit například Lince bezpečí.  

Sebeláska jako účinný štít  

Jak tedy bojovat proti body shamingu i kyberšikaně? Přestože odpověď je jednoduchá, není snadno proveditelná – sebeláskou. Dítě se musí naučit mít se rádo tak, jak vypadá. Protože v případě, kdy je spokojené se svým vzhledem, tak mu komentáře ani kritika nemůžou ublížit a zranit. Když je dítě spokojené a sebejisté, nemá potřebu se porovnávat s fotografiemi na sociálních platformách.        

Zároveň by rodiče neměli hodnotit a komentovat vzhled svých dětí. I drobná poznámka, řečená s dobrým úmyslem, může mladému člověku ublížit a zasít zrnko nedůvěry ohledně svého těla. Také je důležité dětem vysvětlit, že některé fotografie na internetu můžou být upravené a falešné.  

Netrapte proto o adventních svátcích sebe nebo své děti a užijte si vánoční pohodu plnými doušky. Doslova. Přeci jen k oslavám dobré jídlo a pití neodmyslitelně patří, různé typy postavy či vzhled by neměl být terčem narážek a posměšků. A pokud přece jen nechcete mít výčitky, vyrazte s rodinou udělat pár kroků na čerstvý vzduch. Více informací o kyberšikaně můžete najít v Knihovně témat O2 Chytré školy.   

 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz               

zjistěte více na stránce výuka Čepice