Rozhovory na důležitá témata i zábavu nabízí Rádio Junior. Co si společně poslechnete?
Přestože téma radikalizace dětí není v českém prostoru příliš často skloňováno, nesmíme se k němu obracet zády. Extremistické skupiny totiž mohou mířit na ty nejzranitelnější z nás – děti. Jak právě jim zábavnou formou vysvětlit, že žít online nese i určitá rizika? Cestou může být i společný poslech rádia.Stále dokola a dokola opakovat svým dětem, aby byly na internetu opatrné, se může minout účinkem. Totéž může bohužel platit, pokud se jim snažíte vysvětlit, že například na sociálních sítích nebo v online hrách mohou potkat radikály. Extremistické skupiny se totiž adaptovaly a dítě na ně může narazit v anonymním online prostoru, kde se je radikálové snaží „naverbovat“.
Extremisté i teroristické skupiny využívají mimořádné události ve společnosti. Právě pocity osamělosti, touha začlenit se, deprese nebo déle trvající stres jsou příklady push faktorů, které urychlují radikalizaci jedince. Například i boje na Ukrajině mohou vést k umocnění radikalizace dětí.
Chcete si s dětmi popovídat na téma radikalizace či online nenávisti, ale nevíte, jak téma otevřít? Poslechněte si společně rozhovor na Radiu Junior, kde si moderátor Jiří Kohout o tomto tématu popovídal s Barborou Vegrichtovou, odbornicí na radikalismus a extremismus. Rozhovor si můžete pustit ze záznamu. Prostřednictvím pro děti koncipovaného rozhovoru můžete otevřít diskusi o tom, co to je radikalizace a jaké v sobě nese nebezpečí.
Zábava, ponaučení a kvalitně strávený čas
Zaujala vás myšlenka poslouchat společně rádio? V tom případě je stanice Českého rozhlasu určená pro děti ideální volbou. Rádio Junior totiž nabízí zajímavé pořady, čtení na pokračování nebo i hry. Náš tip je Žijeme online, kde na této stránce rádio shromažďuje nejen zajímavé rozhovory s odborníky, například s psycholožkou Markétou Homolkovou, která promluvila na téma závislost na online světě. Pokud hledáte informace o radikalizaci nebo se chcete více dozvědět o push a pull faktorech, vše naleznete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz