Nevyrůstá z vašeho dítěte malý „nácek“? Internet je ideální místo pro radikalismus
Sociální sítě umožňují poznat nové kamarády, najít si koníčky a inspirace, poznat různé názory a obohatit se. Ale i začít nenávidět menšiny, psát agresivní komentáře nebo plánovat teroristické útoky. To je odvrácená strana Facebooku, YouTube, online her a dalších oblíbených platforem. Není i vaše dítě členem radikalizační skupiny?
Změny ideologických postojů člověka směrem k postojům vyhraněným, které vybočují z ústavních norem, vyznačují se prvky netolerance a útočí proti základním demokratickým ústavním principům. Tak popisuje pojem radikalizace Ministerstvo vnitra České republiky.
V reálném životě však radikalizace může nabrat podobu člověka nebo skupiny přátel. A sociální sítě Sociální sítě je označení pro informační sítě (poskytované internetovými portály), které umožňují vytvářet virtuální společenství. Uživatelé mohou sdílet např. své osobní informace (osobní údaje, fotografie, video), komunikovat pomocí chatu a setkávat se tak s lidmi, se kterými by se uživatelé těchto portálů pravděpodobně nikdy nesetkali. či online videohry jsou k vytváření radikálních skupin jako dělané. Přes srandovní „meme“ obrázky po soukromé nastavení a vytváření přezdívek se kousek po kousku mohou děti na internetu radikalizovat. Utopie? Ne, bohužel se to skutečně děje.
Jedním z nejznámějších případů radikalizace na internetu je příběh třináctiletého chlapce z Estonska, který byl šéfem neonacistické skupiny. Zkuste si nyní vzpomenout, co jste ve třinácti letech dělali vy. Hráli fotbal, chodili s kamarády na zmrzlinu nebo jste si prohlíželi oblíbené časopisy? Estonský dětský lídr krajně pravicové organizace sdílel na internetu návod na přípravu bomby a nabádal k teroristickým útokům v Londýně, informovali lidovky.cz.
Internet je anonymní. Kdokoliv se může skrýt za vymyšleným jménem nebo stáhnutým obrázkem. Tyto faktory pak mají přímý vliv na náš pocit, že můžeme na internetu říkat vše, co chceme a co si myslíme. Ale vše má své hranice, které bohužel nemusí děti vždy rozeznat.
Radikalizace je v moderní rychlé internetové době problémem, který se plíží ve stínu a pomalu klíčí v mysli dětí. Rasová nenávist, agrese, terorismus, extrémismus, násilí nebo xenofobie. Všechny tyto pojmy jsou spjaté s radikalizací, které budou věnovány i budoucí články.
Zajímá vás téma radikalizace dětí na internetu? Jako první v České republice se na tuto problematiku snaží upoutat pozornost soubor Farma v jeskyni, se kterým O2 Chytrá škola navázala partnerství v rámci projektu Commander. Další informace k tématu se postupně dočtete v knihovně O2 Chytré školy, která nabídne rady a tipy pro rodiče, kteří nechtějí své děti nechat napospas online radikalizaci.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz