Logo chytré školy

Hackeři nedělají rozdíly, i zrakově postižení mohou být obětí kyberútoků. Připojte se na vzdělávací webinář

Nezáleží, jestli jsme mladí, staří či zdravotně postižení. Podvodníci v online prostředí číhají na všechny z nás. Falešné zprávy, totiž mohou poslat i do telefonu zrakově postiženého člověka a ten se může nachytat stejně jako ostatní. Proto Nadace O2 v rámci programu Týdne pro Digitální Česko pořádá 22. listopadu vzdělávací webinář nejen pro zrakově postižené na témata bezpečného chování na internetu.
Hackeři nedělají rozdíly, i zrakově postižení mohou být obětí kyberútoků. Připojte se na vzdělávací webinář

Nadace O2 je partnerem celorepublikové akce Týden pro Digitální Česko pod záštitou Úřadu vlády České republiky. Akce bude probíhat v termínu 20. – 24. listopadu 2023. Cílem je rozvoj digitálních znalostí a dovedností široké veřejnosti. Proto je tento týden nabitý kurzy, workshopy a webináři například na témata, jak pracovat s umělou inteligencí, proč chránit nejen děti v kyberprostoru, jak na online podvody nebo třeba využívání kryptoměn.

Na Týden pro Digitální Česko si Nadace O2 připravila pro veřejnost řadu vzdělávacích aktivit. V průběhu týdne proběhne představení nadačních aktivit s tématikou online bezpečnosti a digitálního well-beingu, promítání edukativního filmu #annaismissing, online workshop Olympiády mediální gramotnosti, ukázková prezentace toho, jak lze ve výuce pracovat s portálem O2 Chytrá škola a také webinář pro zrakově znevýhodněné.

Sebevědomě v kyberprostoru: jak rozpoznat rizika a zabezpečit své účty?

Ve středu 22. listopadu od 17 do 19 hodin proběhne webinář nejen pro zrakově postižené na témata bezpečného chování v online prostředí. Připojit se na něj můžete TADY. Kurz je připraven ve spolupráci se zkušeným školitelem Digitální technologie, vzdělávání a dovednosti - Kudrna Sobková (kudrnasobkova.cz). Jeho obsah byl konzultován s lidmi z komunity, aby splnil potřeby skupiny zrakově postižených.

Součástí kurzu bude také soutěž o dva smartphony BlindShell Classic 2. Tento typ chytrého telefonu je určen pro nevidomé či slabozraké, aby se také mohli pohybovat na internetu a využívat i sociální sítě.

Anotace kurzu

Digitální technologie pomáhají lidem se zrakovým znevýhodněním v mnoha oblastech. Zajišťují přístup k informacím, umožňují komunikaci, vzdělávání, pomáhají zvládat řadu každodenních činností. Pojďme si společně ukázat, jak používat digitální technologie bezpečně, a naplno uplatnit jejich potenciál. V průběhu kurzu si řekneme, jak hackeři manipulují s lidmi a proč se jim to daří. Bavit se budeme o podvodných zprávách, ale také telefonátech. Vysvětlíme si, proč není radno je podceňovat a jak se s nimi vypořádat. Ukážeme si také jak zabezpečit své účty. Bezpečnostní tipy a triky doplníme o příběhy, které s námi sdílela komunita lidí se zrakovým znevýhodněním. Na své si přijdou začátečníci i pokročilí.

Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice