Hackeři nedělají rozdíly, i zrakově postižení mohou být obětí kyberútoků. Připojte se na vzdělávací webinář
Nezáleží, jestli jsme mladí, staří či zdravotně postižení. Podvodníci v online prostředí číhají na všechny z nás. Falešné zprávy, totiž mohou poslat i do telefonu zrakově postiženého člověka a ten se může nachytat stejně jako ostatní. Proto Nadace O2 v rámci programu Týdne pro Digitální Česko pořádá 22. listopadu vzdělávací webinář nejen pro zrakově postižené na témata bezpečného chování na internetu.Nadace O2 je partnerem celorepublikové akce Týden pro Digitální Česko pod záštitou Úřadu vlády České republiky. Akce bude probíhat v termínu 20. – 24. listopadu 2023. Cílem je rozvoj digitálních znalostí a dovedností široké veřejnosti. Proto je tento týden nabitý kurzy, workshopy a webináři například na témata, jak pracovat s umělou inteligencí, proč chránit nejen děti v kyberprostoru, jak na online podvody nebo třeba využívání kryptoměn.
Na Týden pro Digitální Česko si Nadace O2 připravila pro veřejnost řadu vzdělávacích aktivit. V průběhu týdne proběhne představení nadačních aktivit s tématikou online bezpečnosti a digitálního well-beingu, promítání edukativního filmu #annaismissing, online workshop Olympiády mediální gramotnosti, ukázková prezentace toho, jak lze ve výuce pracovat s portálem O2 Chytrá škola a také webinář pro zrakově znevýhodněné.
Sebevědomě v kyberprostoru: jak rozpoznat rizika a zabezpečit své účty?
Ve středu 22. listopadu od 17 do 19 hodin proběhne webinář nejen pro zrakově postižené na témata bezpečného chování v online prostředí. Připojit se na něj můžete TADY. Kurz je připraven ve spolupráci se zkušeným školitelem Digitální technologie, vzdělávání a dovednosti - Kudrna Sobková (kudrnasobkova.cz). Jeho obsah byl konzultován s lidmi z komunity, aby splnil potřeby skupiny zrakově postižených.
Součástí kurzu bude také soutěž o dva smartphony BlindShell Classic 2. Tento typ chytrého telefonu je určen pro nevidomé či slabozraké, aby se také mohli pohybovat na internetu a využívat i sociální sítě.
Anotace kurzu
Digitální technologie pomáhají lidem se zrakovým znevýhodněním v mnoha oblastech. Zajišťují přístup k informacím, umožňují komunikaci, vzdělávání, pomáhají zvládat řadu každodenních činností. Pojďme si společně ukázat, jak používat digitální technologie bezpečně, a naplno uplatnit jejich potenciál. V průběhu kurzu si řekneme, jak hackeři manipulují s lidmi a proč se jim to daří. Bavit se budeme o podvodných zprávách, ale také telefonátech. Vysvětlíme si, proč není radno je podceňovat a jak se s nimi vypořádat. Ukážeme si také jak zabezpečit své účty. Bezpečnostní tipy a triky doplníme o příběhy, které s námi sdílela komunita lidí se zrakovým znevýhodněním. Na své si přijdou začátečníci i pokročilí.
Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz