Logo chytré školy

Pozor na seznamky, některé jen kradou kreditky

Youtube video

Doba se změnila a kvůli seznámení už dávno nemusíte na koncert, do baru nebo na přednášku. Seznámit se můžete třeba z vlastního gauče. Snadno, na pár kliknutí, bez stresu a převlékání. Skvělé, že? Ale pozor. Jsou seznamky, na které se můžete spolehnout. A pak i takové, které sice nabízejí možnost potkat toho pravého (nebo tu pravou), ale jde jim jen o přístup k vaší kartě a následně i k bankovnímu účtu a než se nadějete, “romantickou” schůzku budete mít místo ve vaší oblíbené restauraci nebo klubu na policejní stanici. Proto zůstaňte ostražití, i když máte pocit, že jste našli důvěryhodnou seznamku.

Seznamování on-line nám umožňuje potkat se s lidmi, na které bychom ve svém okruhu známých nikdy nenarazili. Fenomén malého města už dávno neplatí a informace o svém idolu z metra nebo autobusu už bohužel těžko získáme od sousedky nebo spolužáků. Dostáváme se tak do situace, kdy o každém z dotyčných na online seznamce víme jen to, co nám na sebe prozradí ve svém profilu. Zvažte tedy i vy, jaké informace sdílíte. I v případě, že člověk na druhém konci hraje fér, aplikace jsou napadnutelné, osobní údaje a konverzace z nich se dají ukrást a zveřejnit. I tak vám ale určitě neradíme, abyste se této možnosti seznamování vyhýbali, to by byla škoda, jen si předtím než se do seznamování online pustíte, projděte našich 7 tipů na bezpečné seznamování.

7 tipů na bezpečné seznamování

  1. O online světě vždy přemýšlejte stejně, jako o světě offline. Cizí člověk je cizí on-line i na ulici. A stejně tak může být i nebezpečný. V on-line prostoru možná ještě víc, protože ho přímo nevidíte.
  2. Anonymita online prostoru mnohým otevírá brány k popuštění jejich fantazie a dává možnost klidně lhát a vydávat se za někoho jiného. Stejně jako vy. Ale popravdě, pokud se opravdu chcete seznámit? Je lhaní dobrým začátkem?
  3. Jste nedůvěřiví a chcete mít aspoň malou jistotu? Průběžně svou novou známost testujte. Ptejte se například opakovaně na detaily. Ty se při lhaní špatně pamatují.
  4. Na citlivé a osobní informace je vždy času dost (bydliště, práce, příjmy, vztahy) si raději nechte pro sebe.
  5. Erotické fotky a videa na internet nepatří. Nikdy. Opravdu nikdy! Riskujete i u toho, koho dobře znáte, natož jde-li o někoho, koho jste nikdy nepotkali. A navíc internet působí jako černá díra a znáte to: “Co peklo schvátí - nenavrátí.”
  6. Plánujete kafe? Společnou akci? Nebo dokonce rande? Určitě se sejděte se na veřejném místě plném lidí. Co třeba minigolf nebo bruslení na kluzišti? Kdyby se situace vymkla kontrole, budete mít větší šanci na bezpečný odchod.
  7. Vezměte si garde. Ideálně někoho zkušenějšího. A o schůzce řeknete předem někomu blízkému. Ti mladší z vás by na schůzku určitě měli vyrazit s rodiči. Nebojte, nemusí vás vést za ruku, ale i oni sami si určitě dají někde rádi poblíž kávu a budou vědět, že jste v bezpečí a nic vám nehrozí.
zjistěte více na stránce výuka Čepice