Vraťte se do minulosti a představte dětem hravou formou důležité milníky
Blíží se 17. listopad – státní svátek Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Před více než osmdesáti lety v tento den vyšla vyhláška, podle které měly být na tři roky uzavřeny vysoké školy. V roce 1989 se uskutečnilo studentské shromáždění na Albertově, které odstartovalo sametovou revoluci. Vydejte se proto nyní s dětmi zpátky v čase a využijte den volna ke vzdělávání. Ale zábavnou a interaktivní formou!Chcete svým dětem nebo studentům ukázat, jak se žilo v minulém století i režimu? Nemusíte se obávat dlouhých dokumentů, zaprášených knih nebo učebnic. Protože to jde zábavnou formou.
Vydejte se po stopách třeba Václava Havla
Do jaké kavárny chodil Václav Havel, jak vypadal jeho 17. listopad, co řekl na balkoně Melantrichu a jak to vlastně tenkrát všechno bylo? Nejen na tyto otázky z moderních dějin odpovídá zábavnou formou projekt Svoboda není samozřejmost. Rodiny s dětmi se mohou vydat nejen po stopách Václava Havla s geolokační hrou Skryté příběhy.
Venkovní hra pro všechny věkové skupiny, ke které je potřeba jen mobilní telefon, je rozdělena do jednotlivých výletních tras po celé České republice. Na každé je několik zastávek, kde se plní drobné úkoly, jejichž vyřešením se posouvá hráč dál. „Díky Skrytým příběhům může každý poznat nejen nová zajímavá místa, ale navíc může každý výlet proměnit v dobrodružství. Hra je postavena na cestování v čase a na každé trase vás vezme do konkrétního momentu historie, kde se setkáte s historickou postavou, které je třeba pomoci," popisuje Dalibor Naar, jeden z tvůrců Skrytých příběhů.
Ukažte dětem život v 70tkách a 80tkách
Přemýšlíte, jak co nejpřesněji dětem představit, jak vypadal běžný život v Československu? Jak vypadaly hračky, interiéry nebo oblečení za minulého režimu? V tom případě vyrazte do největšího Retro muzea v České republice, které mapuje design, trendy a život v 70. a 80. letech 20. století v Československu.
K vidění jsou repliky bytů s originálními předměty, spotřebiče i nábytek. Část muzea se věnuje i politice 70. a 80. let, která ukáže a vysvětlí fungování tajné bezpečnosti a odposlechů. Na návštěvníky čekají zajímavé interaktivní expozice, kde si můžou většinu věcí i osahat a vyzkoušet! Díky spolupráci projektu Svoboda není samozřejmost a muzea vznikl i speciální telefon. „Připravili jsme telefonní linku, která posluchače přenese do doby před rokem 1989. Na vlastní uši si tak návštěvníci můžou vyslechnout, jak to tenkrát v Československu bylo třeba se se sportem, svobodou vyznání nebo poslechem hudby. Je to další možná cesta, jak mladé generaci zajímavým způsobem představit téma svobody," říká ředitel marketingové komunikace a brandu David Daneš.
Představte svým dětem zábavnou formou důležité momenty naší historie. Díky Skrytým příběhům i Retro muzeu se můžete jako rodina vydat zpátky do minulosti a užít si den plný zábavy i ponaučení. Retro muzeum Praha se nachází v obchodním domě Kotva na náměstí Republiky.
Výuce moderních dějin s využitím digitálních technologií se věnuje i portál O2 Chytrá škola, kde se můžete dozvědět více nejen o aplikaci Skryté příběhy, ale najdete i další užitečné odkazy a podklady.
Protože svoboda skutečně není samozřejmost
Svoboda není samozřejmost je dlouhodobý projekt O2, který připomíná důležitost boje za svobodu a demokracii. Jeho cílem je mluvit o důležitých společenských tématech, připomínat všem generacím klíčové historické okamžiky a zdůrazňovat, jak křehká svoboda může být. V rámci projektu se společnost O2 kromě vlastních aktivit spolupracuje například s projektem Skryté příběhy, Pamětí národa a dalšími.
Za posledních šest let O2 realizovalo mnoho zajímavých aktivit a nyní přichází na řadu spolupráce s Retro muzeem Praha. „Máme radost, že jsme součástí smysluplných projektů a aktivit, které pomáhají mladé generaci pochopit naši nedávnou historii. Retro muzeum umožní dětem i jejich rodičům nahlédnout zpět do minulosti a dozvědět se více o době plné nesvobody," uzavírá David Daneš.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz