Logo chytré školy

Saháte po telefonu, když se nudíte? Pozor na doomscrolling, negativní zprávy na vás útočí víc, než si myslíte

Internet je místo, ve kterém se často obklopujeme negativními zprávami a neustále jimi „scrollujeme“. Tento moderní fenomén nazýváme doomscrolling. Jedná se o „jev“, který se stává vážným problémem pro stále více lidí a může způsobit i deprese. Výzkum o digitálním zdraví, který pro Nadaci O2 a operátora O2 připravila agentura NMS Market Research mimo jiné zjistil, že 49 % dotazovaných berou do ruky mobil, když nemají co dělat. To, že se ale tímto způsobem vystavují nebezpečí už neberou v potaz.
Saháte po telefonu, když se nudíte? Pozor na doomscrolling, negativní zprávy na vás útočí víc, než si myslíte

V „době digitální“, kdy informace proudí rychlostí světla, a my tak máme nepřetržitý přístup k novinkám po celé zeměkouli, se objevil nový fenomén známý jako doomscrolling. A co to přesně znamená? Odborníci z E-bezpečí tento termín definují jako nadměrnou konzumaci negativních informací na internetu, které cíleně vyhledáváme a sledujeme. Opakované přijímání špatných zpráv nám snižuje hladinu serotoninu, což má zásadní vliv na náladu člověka. To také způsobuje, že o tragických událostech neustále přemýšlíme a zbytečně se zatěžujeme situacemi, které nedokážeme ovlivnit.  

Nejvíce se doomscrolling objevoval během pandemie COVID-19, kdy se lidé snažili získat aktuální informace o šíření viru a jeho dopadech. Podobná situace nastala také po vzniku konfliktu na Ukrajině. 

Podle webového portálu healthcentral.com může být doomscrolling zvyk, který poškozuje duševní, a dokonce i fyzické zdraví. Konzumace negativních zpráv se poté nabaluje jako sněhová koule a může zapříčinit až zvýšení stresu, úzkosti a pocitu beznaděje. 

Zahánění nudy doomscrollingem 

Když nemám co dělat, beru do ruky mobil. To si říká 49 % dotazovaných z výzkumu, který připravila agentura NMS Market Research pro Nadaci O2 a operátora O2. Výzkum o digitálním zdraví také zjistil, že 75 % Čechů ztrácí při „scrollování“ sociálními sítěmi vždy nebo často pojem o čase. Přitom se na vás řítí lavina negativních zpráv, které někdy i nevědomky, zkrátka lezou do hlavy. 

Nudíte se, ale zároveň jste fanoušek moderních technologií? Zkuste novou online vzdělávací hru NetKnights, která zábavnou formou naučí hráče správně používat technologie a být na internetu v bezpečí. 

Jak se vyzbrojit před doomscrollingem? 

Negativní zprávy na internetu na vás útočí víc, než si myslíte. Portál healthcentral.com představuje kroky, jak se vyzbrojit před propadnutí do pasti doomscrollingu a předejít tak potenciálním problémům. 

Stanovte si časový limit. Opravdu lehce se dá totiž sklouznout k několikahodinovému scrollování sociálními sítěmi. Nastavte si ve svém zařízení časové omezení, které vám připomene, kdy je na čase začít dělat něco jiného. Podrobný návod pro Apple zařízení najdete na webu support.apple.com a pro Android na support.google.com

Dávejte si pozor na to, jaká témata a média sledujete. Zkuste se vyhnout bulvárním a dezinformačním webům, které často ohýbají realitu s cílem nalákat čtenáře. Třeba díky nástroji Verifee, snadno poznáte, jaký zdroj je důvěryhodný a u kterého byste si měli dát raději pozor. 

V neposlední řadě zkuste negativní zprávy přebít těmi pozitivními.  Každý den si napište nebo si alespoň vybavte nějaké věci či situace, za které jste vděční. Posílíte si tak pocit optimismu a klidnou duši.

 

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice