Mobil může být užitečnou hračkou, ale rodiče by jej měli mít pod kontrolou
Používání internetu je pro dnes pro děti naprostou samozřejmostí, ale je na rodičích, aby je ochránili před nevhodným obsahem či obtěžováním a také před tím, aby online trávily příliš mnoho časuChytrý telefon nebo tablet dostávají „na hraní“ i velmi malé děti a pro školáky je to už „nezbytnost“. Nemusí to být nutně špatně – pokud budou mít rodiče nad používáním těchto zařízení kontrolu. Rodičovská kontrola je ve světě mobilů, počítačů a internetu zavedený pojem, ale zdaleka ne všichni rodiče mají úplně jasnou představu, co je vlastně možné kontrolovat a jak to konkrétně udělat.
Co jako rodiče můžeme (a měli bychom) ohlídat?
Asi nejběžnější způsob „rodičovské kontroly“ je systém vypnuto/zapnuto – rodiče prostě sami hlídají, kolik času jejich děti tráví s mobilem v ruce a připojeni k internetu. To je ale trochu náročné a také to nemusí stačit. Jak třeba takto ohlídat děti, které už bývají samy doma (třeba když přijdou ze školy)? A jak zjistit, co se svým zařízením vlastně dělají? Jako rodiče přitom můžeme například:
- Kontrolovat celkovou dobu používání zařízení, vyhradit hodiny, kdy dítě může mobil a internet používat a také stanovit večerku.
- Mít přehled o internetových stránkách, které dítě navštěvuje, a zablokovat stránky s nevhodným obsahem.
- Určit, jaké aplikace – a především hry – si může dítě instalovat a kolik s nimi může trávit času.
- Pomoci dítěti s nastavením soukromí na sociálních sítích (pokud již jsou ve věku, kdy je mohou používat) a kontrolovat, jaké informace o sobě publikují a kdo je může přes sítě kontaktovat.
- Mít možnost zjistit aktuální polohu dítěte prostřednictvím jeho mobilního telefonu.
Může se zdát, že svěřit dítěti mobil nebo tablet znamená pro rodiče spoustu nových povinností, ale my vám poradíme, jak si rodičovskou kontrolu usnadnit.
Jak získat přehled?
Funkce rodičovské kontroly jsou vestavěné ve většině moderních Wi-Fi routerů, určených pro připojení domácích zařízení k internetu. Jejich použití ale může být trochu komplikované, navíc tyto funkce zahrnují jen omezení přístupu k internetu a blokování webových stránek, a lze je celkem snadno obejít – pokud se dítě připojí k internetu třeba ve škole nebo u kamarádů. Proto vám doporučíme dva specializované, snadno (a zdarma) použitelné nástroje:
- Google Family Link je služba určená rodičům dětí s telefony a tablety s Androidem. Rodičům umožňuje snadno nastavit čas strávený na mobilu či tabletu, večerku a také zařízení na dálku uzamknout. Kromě instalace aplikací a her mohou rodiče také kontrolovat čas, který děti hraním stráví a samozřejmě nechybí ani filtrování webových stránek dle jejich obsahu. Nastavení služby Google Family Link je velmi snadné a přehledné.
- Microsoft Family Safety se bude velmi hodit rodičům dětí, které mají k dispozici nejen mobil či tablet s Androidem, ale také počítač s Windows a herní konzoli XBOX. V rámci této služby je možné nastavovat časové limity, omezit instalaci a používání konkrétních aplikací a her a kontrolovat obsah navštěvovaných webových stránek i vyhledávání na internetu. Rodiče také získají pravidelný přehled aktivit svých dětí.
V rámci obou uvedených služeb lze spravovat několik různých zařízení více členů domácnosti a také kdykoli zjistit jejich poslední aktivitu a polohu. Nastavení se provádí v internetovém prohlížeči v počítači nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.
Rodičovská kontrola neznamená omezení soukromí dětí, ale jde o stanovení pravidel používání mobilů, tabletů, počítačů a samozřejmě také internetu. Zejména u menších dětí je rozumné ji používat, ale určitě dává smysl i u teenagerů. Dále jsme se tomuto tématu věnovali například ve vtipném videu Rodičovská kontrola, v článku o stalkingu a samozřejmě také na stránkách O2 Chytré školy.
Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz