Logo chytré školy

Nenechte se při nakupování vánočních dárků oškubat. Co teď frčí ve světě online podvodníků?

Že Vánoce jsou svátky klidu a pohody? Velmi rychle se můžou změnit i v noční můru. Během této doby totiž výrazně stoupá aktivita hackerů, kteří se snaží využít situace ve svůj prospěch. Při nákupu dárků online buďte velmi opatrní, abyste se nestali obětí podvodu a nepřišli o své peníze. Abychom vám pomohli prožít Vánoce v bezpečí a bez stresu, připravili jsme přehled nejnovějších metod podvodníků a rady, jak se před nimi chránit.
Nenechte se při nakupování vánočních dárků oškubat. Co teď frčí ve světě online podvodníků?

Jelikož se bezpečnostní prvky a funkce neustále posouvají, ani hackeři nezůstávají pozadu. Vyvíjejí stále sofistikovanější metody útoků na nic netušící uživatele s cílem je pořádně oškubat. S příchodem Vánoc si tak dávají ještě více záležet. 

Platíte mobilem? Pozor na Ghost Tap 

Odborníci z firmy Threat Fabric nedávno odhalili novou praktiku kyberšmejdů. Jde o taktiku nazvanou Ghost Tap zneužívající technologii NFC. Tu běžně používáme při placení mobilem. Tento nový typ útoku umožňuje zločincům získat informace z platebních karet a přidat je do vlastní virtuální peněženky Apple Pay a Google Pay. Podvodníci pak mohou kartu využívat dle libosti až do jejího úplného vyčerpání. Což vede k tomu, že během krátké doby přijdete o všechny své peníze. 

Ghost Tap je oproti jiným útokům nebezpečnější zejména pro to, že oběti je často nedokážou včas rozpoznat. Útočníci totiž kombinují prvky phishingu, sociálního inženýrství a škodlivého malwaru. 

Obecně je jako vždy nejlepší ochranou prevence. Mějte své telefony zabezpečené silnými hesly a stahujte aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, tedy Google Play nebo App Store. Dále průběžně sledujte, co se děje na vašem účtu, aktivujte si upozornění na všechny transakce a když spatříte něco podezřelého, raději to nahlaste své bance nebo policii.

Lovci na Facebooku 

Nakupujete přes online bazary? Policisté identifikují nové způsoby podvodů, které se pod záminkou fiktivní soutěže snaží vylákat z uživatelů jejich přístupy k bankovním účtům. Pachatelé s profilem na Facebooku píší zprávy přes Messenger a pod záminkou jisté výhry zjišťují osobní údaje. Nedávno tento trik podle webu tn.cz zafungoval na ženu ze Žďárska, která tak přišla o 180 tisíc korun

Kyberzločinci k podobným praktikám používají aplikaci nazvanou Telekopye, která je součástí platformy Telegram. Tento nástroj jim umožňuje vytvářet falešné konverzace na internetových tržištích a bazarech, jako jsou eBay nebo právě Facebook Společnost Facebook v roce 2004 založil Mark Zuckerberg a během dalších let z ní udělal největší a nejznámější sociální síť na světě. Tato platforma umožňuje uživatelům komunikovat se svými přáteli, sdílet fotografie, videa a využívat mnoho různých webových aplikací. Tato síť nabízí i funkce jako např. Marketplace (bazar). Společnost Facebook vlastní i sociální sítě Instagram Instagram je sociální síť pro sdílení fotografií a videí, které lze přímo v aplikaci upravovat pomocí řady filtrů. Aplikaci lze využít i pro živé vysílání nebo pro chatování. Platformu vlastní společnost Facebook. a WhatsApp. Jde tak o silný marketingový nástroj. Marketplace. 

Aktuální podvodné SMS  

Dostali jste někdy SMS plnou podezřelých odkazů, gramatických chyb nebo zkrátka působící podezřele? Podvodné SMS nejsou žádnou novinkou, přesto Česká pošta upozorňuje na nové formáty, které se šíří od začátku listopadu. V nich se hackeři vydávají za Českou poštu a snaží se získat osobní údaje a adresy od příjemců. Česká pošta ale není autorem těchto zpráv, takže buďte opatrní a nikdy nevkládejte své údaje do neověřených odkazů. 

Aktuální znění těchto falešných zpráv je například:

     

   

 

 

 

 

 

 

 

Česká pošta zveřejňuje podvodné SMS a e-maily na svých webových stránkách. Znění podežřelé zprávy si tak můžete zkontrolovat nebo při nejlepším kontaktovat zákaznickou podporu. 

Společnost O2 zavedla nové kontaktní číslo 720 002 002, na které mohou zákazníci přeposílat podezřelé SMS. Takto přeposlané zprávy jsou směrovány přímo na útvar Bezpečnosti, pro který je obsah zpráv důležitou informací a důkazem o podvodných aktivitách. Na jejich základě může blokovat zdroj rozesílání SMS, a především blokovat zaslané URL odkazy v rámci služby O2 Security a ochránit takto další zákazníky.

Více o tom, jak zůstat online v bezpečí se dozvíte také na našem vzdělávacím portálu O2 Chytrá škola

Autor: Monika Ježková, Tým O2 Chytrá škola

zjistěte více na stránce výuka Čepice