Logo chytré školy

Česká pošta a VZP varují před podvodnými e-maily a SMS. Na jaké druhy zpráv si máte dávat pozor tentokrát?

Internet je prostorem, ve kterém se různí šmejdi snaží využít naší důvěry. Jejich falešné SMS a e-maily jsou stále promyšlenější a je čím dál těžší je odhalit. Podvodníci se často vydávají za důvěryhodné organizace, jako jsou banky, pojišťovny, operátoři, a dokonce i úřady. Před rostoucím počtem těchto útoků varuje i Česká pošta a Pojišťovna VZP.
Česká pošta a VZP varují před podvodnými e-maily a SMS. Na jaké druhy zpráv si máte dávat pozor tentokrát?

Při komunikaci v online prostředí ať už jde o e-maily, oznámení na sociálních sítích či „offline“ SMS je klíčové, dbát na opatrnost. Podvodníci jsou stále vynalézavější, a proto je důležité, si dávat pozor a pravidelně se zajímat o aktuálně využívané triky. S velkou pravděpodobností se může stát, že každý den dostanete nějakou neočekávanou zprávu s pochybným odkazem, přílohou či výzvou. A na co se vás „zločinci“ snaží nalákat tentokrát?

„Vaše objednávka čeká na doručení, musíte zaplatit dodatečné poplatky za dopravu.“

Česká pošta nedávno varovala před novým trikem, kterým se podvodníci snaží získat vaše peníze. Falešné e-maily, které vypadají jako oficiální zprávy od České pošty vyzívají zákazníka, aby zaplatil dodatečný poplatek za dopravu balíčku. Další verze triku požaduje potvrzení platby ve výši 49,99 Kč. Jinak bude doručení balíčku pozastaveno.

Buďte na pozoru, pokud uvidíte tyto e-mailové adresy:

  • OnlineSupport support@csamsteun.freshdesk.com

  • "Česká pošta " Postaonline.085000@runlikecrazy.com

  • Česká pošta Agent.0774@runlikecrazy.com

  • Česká pošta  

  • postaonline

V předmětu e-mailu můžete narazit na tyto fráze:

  • RE: Čeká na vás balíček Ceska Online

  • Dobrý den, dnes máte novou aktualizaci

  • Důležité: Váš očekávaný balíček je připraven ke schválení

Příklady podvodných e-mailů:

 „Vzhledem k tomu, že údaje o vaší adrese jsou nesprávné, nemůžeme vám zboží doručit.“

Další šmejdi, kteří se vás snaží oklamat se vydávají také za Českou poštu a tvrdí, že údaje o vaší adrese jsou nesprávné, a kvůli tomu nemohou doručit balík. A na co si dávat pozor? Ve zprávě je odkaz na opravu těchto údajů. Na ten ale neklikejte, jinak se chytíte do pasti a předáte své údaje do nesprávných rukou.

Příklady podvodných zpráv:

Pokud narazíte na jakoukoliv podezřelou SMS či e-mail, vydávající se za Českou poštu, přepošlete jej na adresu info@cpost.cz. Česká pošta poté bude spolupracovat s Policií České republiky. 

 „Pojistná platba čeká na připsání na váš účet.“

Před aktuálními hrozbami varuje také Pojišťovna VZP. Nedávno veřejně upozornila na nové způsoby, kterými se podvodníci snaží klienty pojišťovny okrást. Scénář i podoba sdělení se opakuje – zprávy vyzývají k vyplnění údajů na falešné webové stránce či přihlášení do aplikace Moje VZP. A na oplátku nabízí zaslání přeplatků či „pojistné výplaty“. Nic vám ale nedají, a naopak vás okradou. Uvedená webová adresa https://vzp-portal.online/ je falešná a slouží pouze k získání přihlašovacích údajů.

Pokud si nebudete jisti, zda vám píše opravdu Pojišťovna VZP, můžete se obrátit na infolinku VZP +420 950 222 222 a konkrétní situaci si ověřit.

Příklady podvodných SMS:

Vyzrajte nad podvodníky

Překonejte svou zvědavost, ověřujte si správnost odesílatele, a hlavně nikam nedávejte své citlivé osobní údaje – číslo karty, PINy, rodné číslo, přihlašovací údaje atd. Falešné zprávy bývají často plné gramatických chyb, což vás může upozornit, že něco není v pořádku.

Pokud obdržíte podezřelou SMS nebo e-mail, neklikejte na žádné odkazy ani přílohy. Místo toho přímo kontaktujte příslušnou organizaci a ověřte si, zda zpráva byla skutečně zaslána jimi. Tyto instituce zveřejňují aktuální hrozby i na svých webových stránkách, můžete se případně ujistit i tam.

Odhalíte včas, že vás někdo chce okrást? Otestujte si své znalosti v interaktivním vzdělávacím Kybertestu, ve kterém si každý může zkusit, jak moc je odolný vůči online pastím. Hra je vyvinutá Českou bankovní asociací a je součástí edukativní kampaně #nePINdej! Spolu se svými partnery, včetně společnosti O2, tato kampaň učí formou hry rozpoznávat podvržené e-maily, SMS, telefonáty, aplikace, nebo e-shopy, webové stránky či veřejné Wi-Fi sítě.

Společnost O2 zavedla nové kontaktní číslo 720 002 002, na které mohou zákazníci přeposílat podezřelé SMS. Takto přeposlané zprávy jsou směrovány přímo na útvar Bezpečnosti, pro který je obsah zpráv důležitou informací a důkazem o podvodných aktivitách. Na jejich základě může blokovat zdroj rozesílání SMS, a především blokovat zaslané URL odkazy v rámci služby O2 Security a ochránit takto další zákazníky.

Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice