Logo chytré školy

Jste pořád unavení a nic vás nebaví? Ukážeme vám, jak předejít syndromu vyhoření a znovu vzít život do svých rukou

Jste unavení, ale nemůžete spát? Klesá vám výkonnost a postrádáte smysl své práce? Trpíte úzkostmi, poruchy soustředěnosti a nedaří se vám uvolnit se? To jsou typické příznaky syndromu vyhoření, kterým si fakt procházet nechcete. Pojďme se společně podívat, co dělat pro to, abychom tomu předešli.
Jste pořád unavení a nic vás nebaví? Ukážeme vám, jak předejít syndromu vyhoření a znovu vzít život do svých rukou

Syndrom vyhoření je podle Ministerstva vnitra stav chronického stresu, který vede k fyzickému a emocionálnímu vyčerpání, cynismu a odloučení, dokonce i pocitům méněcennosti a nedostatku úspěchu. V případě, kdy už příznaky klepu na dveře, nejste v podstatě schopni normálně fungovat jak v práci, tak ani doma. 

Odhalte příznaky dřív, než bude pozdě 

Syndrom vyhoření ať chcete nebo ne může potkat kohokoliv z vás. Když dlouho neuspokojujete vaše potřeby a neposloucháte své tělo a mysl, můžete na něj brzy narazit. A jak to poznáte? Podle webu loono.cz se jedná o příznaky psychické a fyzické. 

Psychické: 

  • Únava, pokles výkonnosti a kreativity 

  • Deprese, úzkost a pocity zklamání 

  • Poruchy paměti a soustředění 

  • Neschopnost uvolnit se či emoční oploštělost 

  • Postrádání smyslu v zaměstnání, v životě, apatie

Fyzické:

  • Poruchy trávení a dýchání 

  • Pokles libida 

  • Poruchy spánku 

  • Tendence k návykovým látkám (alkohol, tabák, drogy, sladkosti) 

  • Vysoký krevní tlak nebo až riziko infarktu 

  • Únava, pocity vyčerpání, ztráta energie

Otestujte se 

Podle výzkumu téměř každý 4. Čech vykazuje výrazné, v některých případech dokonce velmi závažné symptomy syndromu vyhoření, který ovlivňuje každodenní život. To reflektuje nezisková organizace Nevyhasni, z. s. což je skupina dobrovolníků a expertů z oblasti psychologie, kteří se starají o prevenci syndromu vyhoření ve společnosti. Jejich online portál je naplněn naučným obsahem a pomocí od A do Z. 

Součástí je také online test k zjištění vašeho aktuálního stavu. Test vám nezabere více než 6 minut a pomůže vám odhalit rizika vzniku syndromu vyhoření a doporučí případné kroky: CHCI SPUSTIT TEST. 

Jak předejít syndromu vyhoření? 

Podle Ministerstva Vnitra a neziskové organizace Loono je prevence základ a je důležité investovat svůj čas a energii do kroků, které nám „dělají dobře“. 

Vytvářejte zdravé vztahy s ostatními a stýkejte se s lidmi, kterým na vás záleží a máte v nich podporu. Důležitou schopností je také umět říkat „NE“ ve chvílích, kdy pociťujete vyčerpání. Dbejte také na dostatek spánku, vyhýbejte se přepracovanosti a dopřávejte si potřebný relax. Organizujte si čas a různorodost aktivit nejen v pracovním, ale také v osobním životě. Pravidelně se pohybujte, ideálně venku v přírodě, abyste načerpali energii. 

Nepropadněte moderním technologiím. Váš život se netočí kolem vašeho telefonu, myslete na to a neusínejte s mobilem v ruce. 

Pro detailnější pochopení, jak předcházet syndromu vyhoření, jak ho poznat či ho léčit vám povypráví Mgr. Hana Mezerová v podcastu

Co když už jsem ve fázi vyhoření?

Myslete na to, že jednou jste nahoře a jednou zase dole. To, že máte nabitý týden a jste z toho unaveni ještě nemusí znamenat, že jste vyhořeli. Pokud je to však dlouhodobé a pociťujete příznaky tak pro vás máme důležitou radu – vyhledejte pomoc třeba už od přátel, rodiny nebo odborníka. 

Existuje mnoho online terapeutů, aplikací nebo krizových linek, které můžete využít, aniž byste vytáhli paty z domu. Například hedepy.cz sdružuje více než 160 certifikovaných terapeutů a během pěti minut vám pomohou vybrat toho správného pro vás. Spojit se s odborníkem můžete přes videohovor a terapii doplníte i video lekcemi o duševním zdraví. Nebo zkrátka vyhledejte osobní péči u psychologa nebo psychiatra, začít můžete u svého praktického lékaře.

  
Zdroj: hedepy.cz

Pomocníkem při všech fází syndromů vyhoření vám může být už zmíněný web nevyhasni.cz. Nebo vzdělávací materiály na portálu O2 Chytrá škola, které jsou přesně pro případy, když už vám starosti přerostou přes hlavu. 

Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice