Klíč k efektivní práci? Přinášíme tipy na aplikace pro podporu soustředěnosti
Život v digitální éře nám přináší nepřeberné množství informací, vzniká tak potřeba být stále online, sledovat novinky a kontrolovat oznámení, aby nám náhodou něco neuniklo. To nám ale stěžuje udržet pozornost, když se máme soustředit na důležitý úkol či práci. Produktivita při práci je jedním z klíčových faktorů pro úspěch a duševní pohodu. V tomu nám však může pomoct spousta zajímavých aplikací, které nabízejí nástroje a techniky, eliminující rušivé notifikace a podporující hlubokou práci. Díky nim se můžeme plně věnovat jen tomu, čemu potřebujeme.Máte před sebou práci na důležitém úkolu, potřebujete se naučit na zkoušku, sepsat důležitý článek nebo se soustředit na jízdu v autě? Zkuste vyzkoušet naše tipy na aplikace, které vám mohou být spojencem, když se prostě potřebujte na něco soustředit.
Tip č. 1: Forest
Vypěstujte si svůj les. Aplikace Forest má jedinečný a efektivní recept na soustředěnost, koncentraci a osobní produktivitu. Nejlepší na tom je, že funguje jako hra.
Využití je velmi jednoduché. Po stažení si v aplikaci nastavíte časovač a spustíte „růst“ virtuálního stromu. Pokud během té doby použijete telefon, strom začne vadnout. Vyhnete se tak tomu, že budete koukat na oznámení, sjíždět „stories“ na Instagramu nebo sledovat, co se děje v online světě nového. Zároveň se díky soustředění podílíte na dobré věci. Vaše soustavná práce skutečně dokáže zasadit reálný strom. Kdykoli totiž jeden virtuální strom zasadíte, tým Forest zasadí jeden skutečný. Společnost už takto zasadila více než 1,6 milionů stromků. V App Store tuto aplikaci pořídíte za 99 Kč v Google Play dokonce zdarma.
Tip č. 2: Brain.fm
Brain.fm je hudební aplikace zaměřená na zlepšení vašeho soustředění a produktivity prostřednictvím vědecky ověřené hudby. Společnost používá při vytváření hudby patentovanou technologii, která vám skutečně pomůže být produktivní po celé hodiny bez přerušení. Vybírat můžete z různých specifických sekcí například do hudby na soustředění, relaxaci nebo spánek. Základní verze je zdarma.
Pokud by vám vyhovovaly spíše zvuky přírody například deštného pralesa, oceánu nebo zpěv ptáků, můžete využít aplikaci Noisli.
Tip č. 3: Režim soustředění
Funkci soustředění by měl mít v sobě zabudovaný už váš chytrý telefon. Když si díky ní vypnete oznámení, přizpůsobíte si obrazovku a aplikace, práce vám tak půjde lépe od ruky.
Režim soustředění na vašem iPhonu dočasně ztiší vámi definovaná oznámení a zároveň dá ostatním lidem i aplikacím vědět, že jste zaneprázdněni. V tomto režimu si můžete také přizpůsobit stránku plochy tak, že se na ní zobrazí jen aplikace a widgety, kterým to „dovolíte“.
Vybrat si můžete z režimů Nerušit, Spánek, Osobní a Práce nebo si jednoduše vytvoříte svůj vlastní, na který se chcete soustředit – například na učení nebo řízení. Jejich nastavení je čistě na vás, povolíte nebo omezíte jakékoliv aplikace, které kontakty vám mohou volat. V režimu „Spánek“ si můžete třeba nastavit spánkový režim, měnit časy večerky a buzení a případně propojit s aplikací Zdraví.
Detailní návod, jak využít a nastavit si režim soustředění na iPhonu vám předá Petr Mára v jeho videu na YouTube.
Pomocí funkce Digitální rovnováhy si dost podobné režimy můžete nastavit také na telefonu se systémem Android.
Tip č. 4.: Pomodoro
Znáte techniku pomodoro? Je to druh organizace času, která je známým parťákem hlavně studentům. Pomůže nejen s učením, ale také s prokrastinací. Technika je založená na 25minutových úsecích soustředěné práce přerušovaných 5minutovými přestávkami. Delší přestávky pohybující se okolo 15 až 30 minut, se dělají po čtyřech opakování. Vystačí vám k tomu jen stopky na telefonu, ale nezapomeňte na režim soustředění, aby vás přesto notifikace nerušily. Pro fajnšmekry existuje také spousta aplikací, využívají právě techniku pomodoro: Focus Keeper: Productive Timer, Focus To-Do: Pomodoro, Clockwork Tomato.
Aplikace pro podporu soustředění mají ještě další výhodu. Posilují vaší vůli při snaze omezit čas na telefonu, snižují množství informací, které se k vám ze všech koutů online světa hrnou a předcházejí tak vzniku závislostem. Podívejte se do naší sekce výuka na vzdělávacím portálu O2 Chytrá škola a prozkoumejte další tipy, jak využívat technologie zdravě.
Autor: Monika Ježková, Tým Bezpečně v síti.cz