Jak přesvědčit děti, aby netrávily prázdniny jen s mobilem?
Skončila škola a děti mají před sebou dlouhé prázdniny. To ale také znamená, že mají mnohem více volného času, který by bylo škoda věnovat jen online aktivitám. Jak dětem nastavit digitální well-being během prázdnin?Začaly prázdniny a tím padá i většina omezení pro děti, platných během školního roku – mohou chodit později spát, ráno dlouho vstávat a mají spoustu volného času. Pokud jsou zvyklé trávit jej hlavně s mobilem nebo počítačem, může to znamenat, že i skoro celé léto prožijí v kybernetickém světě, spíše než hraním a zábavou venku nebo aktivitami, které je mohou i během prázdnin rozvíjet v nových znalostech.
Proto je velmi důležité, aby i během prázdnin dbali rodiče na digitální well-being svých dětí. To znamená, aby stanovili pravidla, jak moc času mohou děti věnovat online aktivitám a aby dohlíželi na to, že budou nejen odpočívat, ale také sportovat, hrát si s kamarády a v ideálním případě si i rozvíjet nové znalosti.
Zákazy až jako poslední možnost
Čas strávený s mobilem nebo u počítače lze striktně regulovat pomocí nástrojů rodičovské kontroly, jako jsou například Google Family Link a Microsoft Family Safety. V nich mohou rodiče snadno nastavit, jak dlouho mohou děti zařízení každý den používat, kdy budou mít k dispozici internetové připojení nebo jaké hry a webové stránky mohou spouštět a navštěvovat. I bez nastavení omezení je s pomocí těchto nástrojů možné získat přehled, jak moc času a jakým způsobme děti se svým mobilem a počítačem každý den stráví.
Přísné restrikce by ale měly být až poslední možností, jak zajistit digitální well-being dětí. Začněte raději pozitivní motivací:
-
Naučte děti hrát i jiné než mobilní a počítačové hry – karetní, deskové, slovní a další. Řadu her je možné hrát i bez jakéhokoli vybavení – v autě nebo při čekání na letišti cestou na dovolenou nebo třeba venku u vody. Hry založené na postřehu, paměti, počítání nebo třeba znalosti cizích jazyků budou pro děti nejen zábavné, ale navíc pomohou dále rozvíjet jejich schopnosti.
-
Veďte děti ke sportování a hrám s kamarády – I v létě bude určitě na hřištích v okolí spousta dětí, které zrovna nebudou na dovolené s rodiči, na táboře nebo třeba na prázdninách u babičky. Veďte děti k tomu, aby i o prázdninách, když zrovna nemají sportovní kroužky, chodily s kamarády na hřiště – uspořádejte třeba fotbalový zápas se sladkou odměnou pro všechny. Sportování je ve vztahu k digitálními well-beingu velmi důležité, protože zvyšuje i bezpečnost dětí v kyberprostoru.
-
Zapojte děti do domácích prací – Ať už je to úklid vlastního pokoje, mytí nádobí nebo třeba sekání trávy na zahradě – děti mohou pomáhat s mnoha domácími pracemi a získat za to drobné odměny, jako třeba kapesné nebo více času stráveného na internetu.
I když to může být pro rodiče hodně náročné, je opravdu žádoucí ani přes prázdniny nepolevit a dodržovat s dětmi základní pravidla digitálního well-beingu – tedy vyvážení doby strávené aktivitami v kybernetickém a skutečném světě. Spíše než cestou zákazů se vydejte směrem pozitivní motivace, navrhujte dětem zajímavé aktivity a odměňujte je.
Autor: Radek Kubeš, Tým Bezpečně v síti.cz
Jak často chodí vaše děti o prázdninách s kamarády na hřiště? |