Herec Tom Cruise je na TikToku, ale je to skutečně on?

Youtube video

Americký herec Tom Cruise se objevil na sociální síti TikTok (@deeptomcruise), kde se chová opravdu divně. Samozřejmě víme, že každá celebrita má někdy na internetu zvláštní nebo kontroverzní výstupy, ale tohle už je prostě moc.

Vidíme Cruise, jak hraje hodně uvolněně golf. Vypráví o svém setkání s bývalým představitelem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem. Jinde si zase s obrovskou chutí dopřává červené lízátko a divoce to komentuje. Faktem je, že pandemie covidu-19 nechala americké celebrity doma a ty se tak TikTok TikTok (dříve Musical.ly) je sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých několika vteřinových videí. TikTok patří mezi nejpoužívanější sociální sítě současnosti. Aplikaci vyvíjí čínská společnost ByteDance a na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. účtům hojně věnovaly. Ale tohle?

Zdroj: YouTubePozor, nic není, jak se zdá! Jedná se totiž o povedený příklad deep fake, jejichž autorem je talentovaný tvůrce videí. Při tvorbě podvodných fotek i videí se používají principy vyspělých algoritmů a strojového učení umělé inteligence.

Server theguardian.com uvedl, že po velkém humbuku se autoři rozhodli o své práci promluvit. Za projektem DeepTomCruise stojí belgický umělec v oblasti vizuálních efektů Christopher Um a imitátor Toma Cruise Miles Fisher.

Imitátor kontaktoval belgického umělce a sdělil mu svůj nápad, že se prostřednictvím selfie natočí u sebe na zahradě a Um k tomu dodá v rámci deep fake Cruisovu tvář. Slovo dalo slovo a plán se uskutečnil.

Za tímto účelem byl vytvořený i výše zmiňovaný tiktokový účet. Imitátor Fisher se v klipech chová, mluví a gestikuluje jako Tom Cruise. K tomu pak Um složitým procesem přidá jeho tvář.

Christopher Um upozornil, že za jeho deep fake klipy nejsou nic nekalého. Chtěl spíše varovat, že realita a fikce se v následujících letech budou více proplétat dohromady a rozpoznat reálná videa od těch zfalšovaných bude stále složitější.

Podívejte se, jak samotná deep fake  videa vznikala?

Zaujalo vás téma deep fake a chcete se o něm dozvědět více? Jak čelit manipulovaným fotografiím i videím? V čem jsou deep fake videa nebezpečná? Veškeré informace najdete na stránkách O2 Chytré školy v sekci Fake news a hoaxy.