Logo chytré školy

Ztratili jste se ve světě slov dětí? Slovník kybermládeže vám pomůže najít cestu

Rodiče se často setkávají s nečekanou výzvou – komunikací s dětmi. Že je to něco jednoduchého a přirozeného? Nemusí tomu tak být, a to především v moment, kdy generace rozdělují jiné názory, uvažování, priority i jazyk. Díky modernímu Slovníku kybermládeže, vytvořeného Pavlem Matějíčkem, ale mohou rodiče překlenout jazykovou propast a pochopit digitální svět dětí.
Ztratili jste se ve světě slov dětí? Slovník kybermládeže vám pomůže najít cestu

Život rodičů je plný výzev, a jednou z nich je komunikace s dětmi. Přijde vám, že si s nimi zkrátka nerozumíte? Jako byste každý mluvil jinou řečí? Možná tomu tak skutečně je – dnešní děti vychované v provázaném online světě jsou zvyklé na anglicismy, cizojazyčné zkratky i jiné pojmosloví. Pojďme se podívat některým mysteriózním pojmům na zoubek.

Slovník kybermládeže, užitečný souhrn používaných slov vytvořený Pavlem Matějíčkem, slouží jako most mezi generacemi a pomáhá rodičům porozumět jazyku a kultuře svých dětí. Tento slovník nabízí vysvětlení nejčastěji používaných slov a frází, které se v dětském slangu běžně objevují. Díky němu se rodiče mohou přiblížit svým dětem a rozvíjet silnější vztahy.

(Zdroj: Slovník kybermládeže, Pavel Matějíček, Licence: CC BY-NC-SA 3.0)

Celý Slovník kybermládeže včetně vizuálně atraktivních obrázků si můžete přečíst na portále O2 Chytré školy. Nyní si pojďme představit alespoň některé ze zajímavých slov, na které můžete narazit nejen ve vytvořeném slovníku, ale i u vás doma.

Slovník kybermládeže: vybrané pojmy a dojmy

Boomer

Starší člověk, narozený po druhé světové válce. Jde spíše o hanlivé označení. Vyskytuje se hlavně ve frázi "OK Boomer". Obvykle je hláška používána jako reakce na absolutní hloupost vyřčenou příslušníkem starší generace, kterou ani nemá cenu vyvracet.

Noob

Noob je výraz pro nováčka, kterému to moc nejde. Nejčastěji využíváno ve hrách, ale i v komunitách. Např.: "Deska jsem hrál se samejma noobama, neudělal jsem ani level.

Mood

Přeloženo do češtiny znamená toto slovo "nálada", a stejně tak se i používá. Např.: "Dneska ne, nejsem na to ve správným moodu."

Healovat, heal

Healování znamená léčení ve hrách. Dohealovat se můžete lékárničkou, nebo to může udělat nějaký předmět či speciální postava – healer. Ve fantasy hrách má tuto funkci většinou klerik či druid.

Hype

Hype je označení pro něco, co trenduje – je velmi populární, všichni to chtějí, často ani neví proč. Když je něco "nahajpovaný", má to přemrštěnou reklamu. Hype obvykle rychle opadne. Např.: "Kolem ChatGPT je teď hroznej hajp."

 

Slovník kybermládeže je přesně tím, co mohou rodiče využít k tomu, aby se dostali na stejnou vlnu se svými dětmi. Slouží ale nejen rodičům, ale také vzdělávacím institucím a dalším dospělým, kteří mají zájem se seznámit s jazykem mladší generace.

Nejde jen o slova a jejich význam. Klíčové je budování důvěry, respektu a porozumění mezi „dosplěláky“ a dětmi. Slovník kybermládeže je tak symbolem snahy a ochoty dospělých přijít na pomoc dětem, být s nimi na stejné vlně a být otevřený novým způsobům komunikace.

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz 

zjistěte více na stránce výuka Čepice