Online hry: Aktuální trendy, zajímavosti a herní slovník pro rodiče
Vítejte ve světě online her, který přitahuje stále větší množství dětí, ale trápí nejednoho rodiče. Chcete získat větší přehled o aktuálních trendech v „gamesách“ a objevit zajímavosti, které se s nimi pojí? Pak je tento článek přesně pro vás! Navíc jsme připravili mini slovník herních výrazů, díky kterým budete cool a v obraze.Většina dětí dnes tráví svůj volný čas online. Ať už se jedná o komunikaci s přáteli, vzdělávací aktivity nebo zábavu. I online hry jsou nedílnou součástí jejich digitálního světa. Pojďme se podívat na některé z nejvýraznějších trendů, které v současnosti v online hrách panují.
Battle Royale horečka: Battle Royale hry jako Fortnite nebo Apex Legends se staly obrovským hitem. Ve světě, kde vítěz bere vše, se hráči utkávají v masivním online prostředí, aby se stali posledním přeživším. Tato forma hraní nabízí vzrušení, soutěživost ale i příležitost spolupráci s ostatními.
Cross-platform herní zážitky: Díky technologickému pokroku se mnoho her dnes může hrát napříč různými platformami, jako jsou počítače, herní konzole a mobilní zařízení. Tímto způsobem mohou hráči spolu komunikovat a soutěžit bez ohledu na to, jaké zařízení právě používají.
Mikrotransakce za virtuální předměty/skilly: Mnoho her nabízí hráčům možnost zakoupit si virtuální předměty, které vylepšují dovednosti herní postavy nebo vzhled. Tyto malé transakce mohou být zdrojem příjmů pro vývojáře her, ale je důležité, aby děti rozuměly hodnotě skutečných peněz a omezily nebo se zcela vyvarovaly nákupům v online hrách. Děti mohou utrácet za výbavu svých hrdinů, aniž byste o tom třeba věděli.
Herní streamování: Stále více dětí se stává fanoušky populárních herních streamerů na platformách jako je Twitch Twitch.tv je platforma pro živé vysílání, tzv. streaming. Mezi uživatele patří především hráči počítačových her, ale najdeme zde i tvůrce s jiným zaměřením (tvorba různého umění, všechny druhy kutilských návodů, vaření, talk show atd.). Obsah těchto tvůrců lze sledovat živě nebo ze záznamu. Platformu vlastní společnost Amazon.com. nebo YouTube. Sledování těchto videí dává hráčům možnost naučit se nové taktiky a zároveň se bavit při pozorování dovedností a osobností svých oblíbených hráčů.
E-sporty: Online hry nejsou jen zábavou, ale také seriózním sportem. E-sportové turnaje přitahují obrovské publikum a hráči soutěží i o statisíce dolarů. Pro děti je sledování profesionálních hráčů skvělou inspirací a může je motivovat k tréninku a zlepšování svých dovedností.
Nerozumíte, co vaše děti říkají? Pojďme se mrknout pod pokličku některých záhadných slovíček
"GG" – (čteno: dží-dží) Tento zkratka v překladu znamená "Good Game" a je výrazem úcty a uznání mezi hráči. Používá se po skončení hry, bez ohledu na to, zda hráč vyhrál nebo prohrál. Znamená to, že byla hra zajímavá a bylo dodržováno fair play.
"Noob" – (čteno: nůb) Toto slovo označuje hráče, který je nováčkem a nemá příliš zkušeností. Původ je pravděpodobně ze spojení anglických slov new + boy (tedy nový kluk). Přestože na začátku to bylo neutrální slovo, v dnešním kontextu může být označení „noob“ považováno za urážku – něco jako nemehlo, pako nebo nešika.
"AFK" – (čteno: ej-ef-kej) Opět anglická zkratka "Away From Keyboard" označuje hráče, který je na chvíli pryč od svého počítače nebo jiného zařízení. Může to být například z důvodu, že musí jít na záchod nebo udělat si něco k jídlu. Tato zkratka oznamuje spoluhráčům, že teď nebude chvilku hrát nebo odpovídat.
"Spawn" – (čteno: span) Tento výraz se používá pro označení místa, kde se hráč znovu objevuje po smrti ve hře. Je to jakési "respawnovací místo", kde hráč získává nový život.
"Loot" –(čteno: lůt) Znamená kořist nebo věci, které hráč získává během hry. Může se jednat o zbraně, vybavení nebo jiné užitečné předměty. „Loot“ funguje jako odměna pro vytrvalé a šikovné „playery“ a bývá mezi hráči více ceněná než dokoupená výbava.
A to je jen malý výčet slovíček, která mezi sebou „gameři“ používají. Možná ale i díky nim dokážete proniknout více do světa online her a pochopit prostor, kde děti tráví tolik času. Pamatujte, že komunikace a zapojení do her může být pro děti zábavným a interaktivním způsobem, jak trávit čas, rozvíjet dovednosti a budovat přátelství. Nicméně je důležité, abyste jako rodiče měli přehled o tom, jaké hry vaše děti hrají a jaký obsah s nimi souvisí.
S online hrami přichází i odpovědnost. Diskutujte s dětmi o bezpečnosti online prostředí, využívání osobních údajů a důležitosti respektování pravidel a dalších hráčů. Komunikujte s nimi o tom, jak správně vyvažovat čas strávený před obrazovkou s jinými aktivitami, jako je sport, čtení nebo venkovní hry.
Pokud se chcete více zaměřit na balanc mezi reálným životem a online světem, doporučujeme se podívat na záložku Zdraví v online světě na portále O2 Chytré školy. Můžete se tam dozvědět více o takzvaných kybernemocích nebo o tom, do kterých základních kategorií se řadí závislostní chování ve vztahu k internetu.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz