Logo chytré školy

Jak dostat děti ven? Geolokační hra Skryté příběhy zaručuje zábavu i poznání. Vyrazte třeba po stopách srpna 1968

Už za dva týdny budou nejmladší z nás sedět ve školních lavicích a vzpomínat na prázdniny. Udělejte proto dětem poslední dny prázdnin zábavné. Ale i naučné! Díky aplikaci Skryté příběhy můžete vyrazit na procházku, a ještě se dozvědět spoustu zajímavostí. Nyní na nových trasách.
Jak dostat děti ven? Geolokační hra Skryté příběhy zaručuje zábavu i poznání. Vyrazte třeba po stopách srpna 1968

    

Vyrazit na výlet nebo procházku nemusí být pro děti zas tak zajímavé. Co ale kdyby při tom mohly plnit úkoly a zažívat dobrodružství? To už zní lákavě! Vydejte se s dětmi díky geolokační venkovní hře Skryté příběhy třeba po stopách Elišky Přemyslovny, husitského vůdce Jana Žižky nebo režiséra Karla Smyczeka.  

Jak to funguje? Geolokační hra je pro všechny nehledě na věk. Jediné, co potřebujete, je nabitý telefon s aplikací Skryté příběhy. Zábavně naučné trasy jsou rozmístěné po celé České republice, takže si můžete vybrat cestu třeba ve svém okolí. Během různě dlouhých tras plníte úkoly a zažíváte příběhy, které jsou s konkrétními místy spjaty.  

Projděte tematické trasy spojené se srpnem 1968 

V minulém roce vznikly díky spolupráci projektu Svoboda není samozřejmost a Skrytých příběhů tři trasy, prostřednictvím kterých se můžete dostat do tří momentů života Václava Havla.  

Letos vznikla díky podpoře projektu další série tras s podtitulem Cesty za svobodou. Cílem je představit momenty osobní statečnosti v časech okupace Československa v srpnu roku 1968.  

 

V mobilní aplikaci budou od pátku připravené nové trasy, které mapují vpád Varšavských vojsk. Trasa nazvaná Liberecká okupace ukazuje Václava Havla, který pomáhá se svobodným vysíláním v Liberci okupovaném sovětskými vojáky. Trasa Poslední pluk se odehrává v Holešově na Kroměřížsku, kde elitní výsadkáři cvičení pro boj v týlu nepřítele jako poslední vzdorují okupaci, trasa Modrá proti rudé v České Třebové ukazuje, jak čeští a slovenští železničáři vynalézavě bojkotovali přesuny okupačních vojsk.  

Prostřednictvím poslední pražské trasy můžete zjistit, co čekalo servisního technika Československého rozhlasu na jeho noční směně během osudné noci v srpnu 1968. Trasa navíc přímo v den výročí okupace, tedy v neděli 21. srpna, "ožije" jako šifrovací hra Boj o rozhlas, při které bude možné na trase potkat i reálné postavy. 

Prožijte události minulého století na vlastní kůži 

„Vrátíme se zpět v čase k srpnovým událostem roku 1968, kdy se rozhlasovou budovu snaží obsadit sovětští vojáci, aby nad ní převzali kontrolu. Servisní technik Antonín Hlásek pracující v Československém rozhlasu přichází na noční směnu a neví, co ho čeká," popisuje Dalibor Naar, jeden z tvůrců geolokační hry Skryté příběhy a doplňuje: „Šifrovací hra s kostýmovanými postavami na trase začíná u Českého rozhlasu a vede přes Národní muzeum do míst, která jsou spojena s invazí vojsk Varšavské smlouvy. Všichni, kdo s námi v neděli trasu absolvují, získají na závěr drobnou odměnu." 

Šifrovací hra Boj o rozhlas startuje v neděli 21. srpna mezi 14.00 - 14.30 od pražské budovy Českého rozhlasu Vinohradská 12. 

Geolokační hra Skryté příběhy propojuje zdánlivě neslučitelné strany – svět dospělých a dětí, offline a online svět. Skvěle zpracovaná aplikace je příkladem, že moderní technologie můžou přinášet radost, zábavu a poznání. Využijte hezké počasí i poslední dny volna a vyrazte za dobrodružstvím. Skryté příběhy na vás čekají! 

Svoboda není samozřejmost je dlouhodobý projekt O2, který připomíná důležitost boje za svobodu a demokracii. Cílem projektu je mluvit o důležitých společenských tématech i přiblížit všem generacím klíčové historické okamžiky. 

Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz  

zjistěte více na stránce výuka Čepice