Hackeři ve válce budoucnosti: někdy úsměvné útoky ovládly internet
Od klacků, mečů, luků, střelných zbraní až po klávesnicové bojovníky. V moderní době už se neválčí jen v realitě, někdy i úsměvné útoky se odehrávají i v kyberprostoru. Tato skutečnost se dostala do všeobecného podvědomí v moment, kdy hackerská skupina Anonymous vyhlásila válku Rusku. Jaké boje se odehrávají ve stínech internetu?Záškodnická partyzánská válka, která obrátila vnímání ozbrojených konfliktů vzhůru nohama. I tak by se daly popsat útoky hackerské skupiny Anonymous. Toto uskupení složené z neznámých hackerů z celého světa vytáhla do boje zkraje invaze na Ukrajinu a zaznamenává zajímavé úspěchy.
„Od vyhlášení kybernetické války kriminálního režimu Kremlu organizace Anonymous nabouralo přes 2500 webových stránek ruské a běloruské vlády, státních médií, bank, nemocnic, letišť, společností a proruských hackerských skupin,“ pochlubili se hackeři na svém Twitteru.
Příkladem posledního hackerského útoku může být napadení počítačového systému vesmírné agentury Roskosmos, v důsledku čehož Rusové údajně ztratili kontrolu nad špionážními satelity. Portál novinky.cz ale zároveň uvedl, že Rusko toto tvrzení odmítá. Uskupení Anonymous přitom není jedinou hackerskou skupinou, která se zapojila do kybernetické války. Do klávesových bojů se přidali IT experti na obou stranách barikády.
Hrátky s frekvencemi i operace koláček
Příkladem úsměvného útoku může být husarský kousek, kdy hackeři přejmenovali v mapách od Applu Ministerstvo obrany Ruské federace na Ministerstvo fašismu Ruské federace, informovaly novinky.cz. Dalším zajímavým záškodnictvím je i narušení frekvencí, kdy hackeři jsou zároveň i radioamatéry. Ti procházejí různé frekvence, na kterých ruští vojáci komunikuji pomocí vysílaček a třeba do éteru znenadání pustí ukrajinskou hymnu, sděluje aktualne.cz. Hackeři dokázali narušit i běžné ruské televizní vysílání, do kterého začali pouštět záběry z Ukrajiny, uvedl tn.cz.
Vtipným příkladem hackerského řádění v uplynulých letech může být takzvaná operace koláček. Britská tajná rozvědka totiž nahradila v online magazínu Al-Káidy návod na výrobu bomby za recept na údajně za nejlepší koláčky v Americe. Místo bomb si tak mohli zájemci připravit jen dezert, uvedl forbes.com.
Hackerské útoky jsou pravděpodobně budoucností, kdy se souboje budou odehrávat čím dál častěji v kyberprostoru. Mohou poškodit weby důležitých orgánů států a organizací, získat citlivá data nebo zapustit do programů škodlivé viry i trojské koně. Zajímá vás téma počítačových virů nebo sociálního inženýrství? Více informací o tomto tématu si můžete přečíst v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz