Znásilnění z nedbalosti? I proti tomu bojuje nová česká aplikace XPass
Bezpečné sexuální prostředí. Nejen to je cílem nové české aplikace XPass, ve které mohou uživatelé vyjádřit oficiální souhlas se sexuálním stykem. V aplikaci si mohou lidé přímo navolit, s jakými hrátky souhlasí a jaké jsou naopak už „přes čáru“. Aplikace má i funkci si nenápadně přivolat pomoc.Souhlasíš se sexem? Ukaž potvrzení. V praxi by aplikace XPass měla fungovat velmi jednoduše – před samotným stykem oba partneři zanesou do appky souhlas a mohou jít „na věc“. Pokud by po samotném aktu došlo k nějakému sporu, aplikace potvrdí, že obě strany s intimnostmi souhlasily. Nebo naopak.
„Aplikace má rovněž vyřešenou otázku ‚uživatele pod nátlakem‘, kdy takovému uživateli nabízí možnost nejen souhlas nevydat, ale dokonce si nenápadně přivolat pomoc profesionálů ze security společnosti,“ citují novinky.cz autorku projektu Alenu Sadílkovou.
Při stažení aplikace uživatel může vyplnit kvíz, podle kterého aplikace určí, jestli jste v sexuálním styku spíše konzervativní, nebo rádi experimentujete. Na svém profilu můžete nastavit i své preference (např. líbání, přerušovaný sex, polykání spermatu, polévání voskem atd.).
„Největší úspěch očekáváme v případech tzv. znásilnění z nedbalosti, kde je předpoklad, že aplikace vytvoří dostatečnou psychologickou bariéru těm, kteří spoléhají na nedostatek důkazů, na oslabenost oběti pod vlivem omamných látek. Nebo kteří stále jen nechápou, že ne znamená ne,“ uvedla Sadílková, která zdůraznila, že XPass nedokáže znásilnění zabránit, ale může zvýšit šanci sexuální oběti na rychlejší a spravedlivější proces.
Pro koho a proč?
Tvůrci očekávají, že o aplikaci bude největší zájem mezi mladými lidmi. V samotné appce si uživatel může nastavit, že má zájem například o jedince ve věkové kategorii 15 až 18 let. XPass může připomínat sociální platformu Tinder, která také slouží k seznamování.
Dle Sadílkové může aplikace poskytnout digitální stopu jako důkaz znásilněným i těm, kteří byli z tohoto činu neprávem obviněni. Od začátku roku 2022 do konce května policie dle statistik registrovala 434 případů znásilnění. Za stejné období to bylo v roce 2021 o více než sto případů méně – 305. Dle statistiky za prvních pět měsíců roku 2020 policie registrovala ještě méně případů, konkrétně 271.
Čísla jasně ukazují, že je potřeba o tématu sexuálního násilí mluvit a edukovat v něm. Je potřeba děti učit rozdíl mezi sexem a znásilněním. Je vám nepříjemné s dítětem o sexualitě mluvit? Pomoci vám může zábavné video, které na příkladu s čajem ukazuje, že nesouhlas se sexem skutečně znamená ne.
Sedm tipů na bezpečné online seznamování najdete v knihovně témat O2 Chytré školy.
Autor: Kateřina Neumannová, Tým Bezpečně v síti.cz