Zmagnetizuje vám vakcína paži? Dezinformace o koronaviru přehltily internet
Očkování proti koronaviru se rozběhlo na plné obrátky. Ruku v ruce s ním se však objevuje stále větší počet fake news, hoaxů a dezinformací. Některé jsou opravdu úsměvné. I tak se ale řada z nich masivně šíří, především prostřednictvím sociálních sítí i internetem obecně.
Jedním z příkladů je v titulku uvedená informace, že se na místo po očkování proti nemoci covid-19 přichytávají magnety. Má to dokazovat, že vakcína obsahuje mikročipy. Je to samozřejmě poplašná zpráva. O žádný magnetismus se nejedná a podle odborníků je to totální nesmysl.
I tak mají videa, ve kterých jsou lidé s na rameni přichycenými kovovými zapalovači či mincemi, miliony zhlédnutí. Portál sloužící k vyvracení dezinformací Fact and Furious upozorňuje, že jedna možnost pro teorii o magnetickém ramenu skutečně existuje. Jedná se o osoby, které mají umělý ramenní kloub, který se vyrábí z titanu. V tomto případě ale neexistuje žádná spojitost s novým koronavirem.
To nejpřirozenější vysvětlení je ale opravdu jednoduché a můžete si to vyzkoušet sami. Nepříliš těžké předměty (nemusí být ani kovové) na vás budou držet prostě proto, že nastavíte ruku ve správném úhlu aby se udržely. A pomoci tomu může i kůže, která bude na určité materiály více “lepivá”.
Dezinformace se bohužel internetem šíří velice rychle a vybírají si zajímavá i kontroverzní témata. Co je jen hoax Anglické slovo HOAX v překladu znamená falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, výmysl, žert či kanadský žertík. V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečím. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu co největšímu počtu lidí (rodině, přátelům, známým, kolegům). Velice často se hoax šíří e-mailem, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail. a co je pravda? Jak se bránit fake news a rozpoznat je? Všechny informace najdete v O2 Chytré škole v sekci Mediální gramotnost.
Zdroj: Instagram a Facebook